Svatopluk Němeček.

Svatopluk Němeček. | foto: Petr Topič, MAFRA

Platy v nemocnicích porostou méně. Zdroje jsou omezené, řekl Němeček

  • 37
Tarifní platy v nemocnicích příští rok vzrostou méně, než požadovaly odbory. Namísto deseti procent dostanou navíc jen pět. Při představení úhradové vyhlášky to v pátek uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Podle jeho návrhu by také mohly až o 2.5 procenta příští rok stoupnout platby za lůžkovou a následnou péči v nemocnicích.

„Úplně všichni požadovali víc. Mají pocit, že několik procent nestačí. Zdroje jsou ale omezené,“ řekl ministr. Pokud podle něj zdravotníci přijdou s pádnými argumenty a pokud by jejich požadavky celý systém financování nerozložily, bude se snažit připomínky akceptovat.

Němeček podotkl, že návrh úhradové vyhlášky počítá se zvýšením tarifních platů v nemocnicích o pět procent. Odbory původně požadovaly růst o deset procent.

Podle ministra je vyhláška díky ekonomickému růstu v zemi „prorůstová“. Odvody do zdravotního pojištění by měly být díky větší zaměstnanosti a zvyšování výdělků větší, také stát zaplatí víc za důchodce, děti či nezaměstnané. Příjmy by měly činit 258 miliard. Podle ministrova náměstka Toma Philippa by bilance měla být příští rok vyrovnaná, návrh vyhlášky s tím počítá.

Na úhradách se s pojišťovnami dohodli ambulantní gynekologové, zdravotnická dopravní služba, laboratoře či záchranka. Částečná dohoda je i s dětskými praktiky a u hemodialyzační péče, dodal náměstek.

Nižší procento hospitalizací v nemocnicích sníží paušály

Zvednout by se měla cena práce ambulantních specialistů, fyzioterapeutů a sester o deset procent, upraví to seznam výkonů. Shoda nebyla u akutní lůžkové péče, proto ministerstvo navrhlo růst o 2,5 procenta. Paušál se má snížit, pokud by nemocnice nevykázaly ani 98 procent letošních hospitalizací. Teď to bylo 96 procent. Když naopak bude léčby od 104 do 120 procent letošního množství, proplatí se 85 procent sumy. Do regulací za vyžádanou péči se přestanou zahrnovat screeningy.

Bez limitu na úhrady by nově měly být porody, péče o novorozence i léčba nákazy virem HIV. Podle náměstka je nemá smysl regulovat. „Porodů je tolik, kolik jich je. V zařízeních, která jsou kvalitní, se budou maminky kumulovat. Není důvod bránit tomu, aby pojišťovna tyto služby uhradila,“ podotkl náměstek.

Regulace se nemají týkat ani ochranné léčby na psychiatrii a léčivých přípravků na vyžádanou péči. U následné péče se má paušál za den hospitalizace zvýšit o 2,5 procenta. „Každý, kdo ošetří stejné množství pacientů a bude mít vykázané stejné množství lůžkodnů, musí dostat víc zaplaceno než v roce 2015,“ uvedl Philipp.

Praktik dostane na pacienta 52 korun

Praktici by měli na pacienta dostávat 52 korun. Pokud by neprováděli u všech pravidelné preventivní prohlídky, mohla by tato takzvaná kapitační platba klesnout na 49 korun. „Je nemalá část lékařů, kteří mají pacienty, které neviděli několik let. To, že pacient nejde k lékaři, nemusí znamenat, že je zdravý. Měl by mít přešetření zdravotního stavu, aby nedošlo k závažnému onemocnění, aniž by o něm věděl. Snažíme se, aby praktický lékař pacienty znal a zajišťoval péči i o ty, kteří se jeví zdraví,“ uvedl Philipp.

Bonusy by se měly vyplácet za pohotovostní služby. Podle ministra totiž represivní cesta neměla velký efekt. Pokud praktici vezmou aspoň deset pohotovostí za rok, dostanou příspěvek 30 000 korun.

Zubaři by měli dostat o dvě procenta peněz víc. Úhrady se mají zvýšit za anestezie, ošetření kazů a amalgámové plomby.

Dřív měla úhradová vyhláška vyjít do konce roku, nyní to musí být do konce října. Podle Němečka tak sice není možné zohlednit nejaktuálnější prognózu vývoje ekonomiky a je méně času na hledání dohody, zdravotníci ale zase dřív vědí, s jakými penězi mohou pro příští rok počítat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video