Němec dostal za převoz radioaktivních zářičů pokutu

Českobudějovičtí celníci ve čtvrtek ukončili řízení s třiapadesátiletým Němcem, který v lednu nezákonně dovezl z Rakouska do České republiky dva radioaktivní zářiče, určené pro měření radiaktivity ovzduší. Ty byly později zajištěny poblíž jaderných elektráren Temelín a Dukovany, informoval v pátek deník Právo. Mluvčí Celního ředitelství České Budějovice Josef Neužil řekl, že Němec bez odporu zaplatil uloženou pokutu ve výši 50 tisíc korun a nic nenamítal ani proti zabrání věcí.

"Dovozce 9. ledna na rakousko-českém hraničním přechodu Halámky zářiče nepravdivě deklaroval jako přenosné počítače pro firmu z Táborska. Ta se však od této záležitosti distancovala. Vyšetřování prokázalo, že šlo o nezákonný dovoz, iniciovaný firmou z Rakouska. Zářiče, což jsou kalibrační etalony s obsahem
radioaktivního cesia 137, převzal k posouzení Státní úřad pro jadernou bezpečnost," dodal mluvčí.

Nevěděl jsem, že vezu zářiče, hájil se Němec
Českobudějovičtí celníci, kteří podle Neužila na případu spolupracovali s kolegy ze Znojma, celou záležitost předali orgánům činným v trestním řízení; podle nich je dovozce podezřelý z trestného činu porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou.

"Vyšetřovatel věc vrátil celním orgánům k vyřízení jako přestupek. Na základě toho Celní úřad České Budějovice uložil dovozci, občanovi Německa, pokutu 50 tisíc korun, což je maximální výše, a vyslovil zabrání zboží. Muž při zaplacení pokuty tvrdil, že nevěděl, že do České republiky veze radioaktivní zářiče," uvedl Neužil.

SÚJB: Zářiče nejsou nebezpečné
Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nejsou zářiče nebezpečné. "Toto zařízení není nebezpečné, ale jeho dovoz je v rozporu s našimi zákony. Ty jsou totiž v definici toho, co se už považuje za radioaktivní zářič, přísnější než rakouské. Zmíněné etalony jsou u nás z hlediska legislativy zářičem, ale v Rakousku nikoli," řekl mluvčí SÚJB Pavel Pittermann.


Video