Miroslava Němcová (ODS) | foto: Václav Hubata - Vacek, MF DNES

Němcová při volbě nedostala ani hlasy koalice

  • 3997
Sněmovna zůstává bez šéfa. I ve druhém kole volby dostala Němcová jen 98 hlasů. Koalice její strany s lidovci a zelenými měla přitom v dolní komoře 99 poslanců. Chyběl nemocný poslanec Patera, ČSSD ho vypárovala Miloslavem Vlčkem. Volby se tedy ve druhém kole zúčastnilo jen 198 poslanců.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ON-LINE REPORTÁŽ Z VOLBY ŠÉFA SNĚMOVNY

ČTĚTE TAKÉ:
Sněmovnou zněla ostrá slova i křik „prezidentky“

Druhé kolo volby začalo bezprostředně po vyhlášení oficiálních výsledků kola prvního. Jedinou kandidátkou zůstala místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Volilo jen 198 poslanců. Nemocného Miloše Pateru z ODS vypároval poslanec ČSSD Miloslav Vlček. ČSSD tvrdí, že to občanským demokratům sama nabídla.

Ke zvolení Němcové tentokrát stačilo 100 hlasů. Dostala jich však jen 98. Proti bylo 27 poslanců. Kromě 26 komunistů tedy Němcovou zřejmě opět nepodpořil jeden z koaličních poslanců. Třiasedmdesát lístků opět do urny vhozeno nebylo.

V první volbě byla Sněmovna ještě kompletní. Pro hlasovalo 98 poslanců, proti jich bylo sedmadvacet. Jednalo se zřejmě o 26 komunistů a jednoho člena koalice. Čtyřiasedmdesát lístků bylo neodevzdaných. Toto číslo se shoduje s počtem sociálních demokratů.

Ti už dopředu hovořili o tom, že si lístky vyzvednou, ale neodevzdají je. Zachovali tak povinné kvórum a vedení mělo zároveň jistotu, že žádný poslanec nedá hlas Němcové.

Podle některých koaličních politiků museli poslanci ČSSD v rozporu s principem tajné volby neodevzdané lístky dokonce ukázat svým stranickým lídrům, a tím dokázat loajalitu. Takový způsob "stranické kontroly" hlasování popřela, společný postup měl prý demonstrovat jednotu strany.

"Sociální demokraté v rozporu s pravidly tajné volby demonstrativně vracejí lístky do svého sekretariátu," řekl novinářům šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "My na rozdíl od ČSSD nikoho nekontrolujeme."

Další volba bude příští pátek
Třiapadesátiletá místopředsedkyně ODS byla jedinou navrženou kandidátkou. ČSSD hodlá svého kandidáta - Lubomíra Zaorálka - navrhnout až do druhé volby. Ta proběhne v pátek 7. července. Návrhy kandidátů mohou poslanecké kluby podávat do úterních 16 hodin. ODS už řekla, že navrhne znovu Miroslavu Němcovou.

Na klíčové hlasování dorazil do Sněmovny i nemocný poslanec ODS Miloš Patera. Pateru, kterého minulý týden stihla mozková mrtvice, přivezli do Sněmovny na kolečkovém křesle. Složil poslanecký slib a budovu dolní komory znovu opustil.

Podle místopředsedy ODS Ivana Langera jel nemocný poslanec na rehabilitaci. Do budovy parlamentu se vrátil na volbu předsedy Sněmovny.

Volbu zdržela hádka poslanců
Tajná volba předsedy a místopředsedů měla začít před polednem. Slova se však ujal premiér Paroubek a bod po bodu vyjmenoval údajné nedostatky koaliční smlouvy. "ODS se koaličním programem snaží provést soubor svých experimentů, aniž je připravena rozpoznat jejich účinek v praxi," řekl mimo jiné.

Na něj reagoval předseda lidovců Kalousek, pak se rozhovořili další poslanci ČSSD i ostatních stran. Rozprava trvala celkem dvě hodiny. - více o debatě ve Sněmovně najdete zde

Narušil ji rozruch, který na galerii pro hosty vyvolala jedna z přihlížejících. Hlasitě zasahovala do projevů komunistických poslanců. Předsedající Lubomír Zaorálek ji marně žádal o klid, takže ji poté parlamentní ochranka vyvedla. "Je to celosvětové spiknutí, soud mě uznal za prezidenta," tvrdila žena. 

Poslanci ustanovili mandátový a imunitní výbor
Prvním bodem programu dnešní schůze bylo ustavení mandátového a imunitního výboru, který má 12 členů. Po pěti z ODS a ČSSD a po jednom z KDU-ČSL a KSČM.

Potom předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, který dnešní jednání komory vede, schůzi na dvě hodiny přerušil, aby si první výbor nové Sněmovny mohl zvolit svého předsedu. V souladu s dohodami parlamentních frakcí jím byl zvolen sociální demokrat Kala. Výbor také ověřil platnost zvolení všech 200 poslanců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue