Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němová odmítla požadavek prezidenta Miloše Zemana (ilustrační snímek). | foto: Michal Šula, MAFRA

Diktátorský postup, odmítla Němcová Zemanovy notářsky ověřené podpisy

  • 1908
Kandidátka na premiérku a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová odmítla požadavek prezidenta Miloše Zemana, aby mu koaliční strany přinesly 101 notářsky ověřených hlasů poslanců. "Je to hrubý nátlak na Sněmovnu, který si nemůžeme nechat líbit," řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jak hodnotíte požadavek prezidenta?
Buď si pan prezident dělá legraci, nebo vlivem horka, nějaké letní virózy, to takto formuloval. Pokud to myslí vážně, tak musím odpovědět, že je to naprosto nepřístojný požadavek a naprosto zásadně jej odmítám.

Boj o premiéra

Proč nepřístojný?
Pan prezident nepotřeboval notářské ověření a žádné znalecké posudky pro to, aby jmenoval vládu Jiřího Rusnoka, která se neopírá o jediný hlas ve Sněmovně. Není možné zpochybňovat deklarovanou většinu 101 poslanců. Pokud by ji prezident chtěl zpochybnit a žádat notářské ověření, tak potom by mohl žádat notářské ověření jakéhokoliv našeho jiného hlasování ve Sněmovně. Ve chvíli, kdy mu pošlu odhlasovaný zákon, tak by mohl zpochybnit parlamentní proceduru a říct, že chce notářský zápis o tom, kdo jak hlasoval. Je to diktátorský postup a hrubý nátlak na Sněmovnu, který si nemůžeme nechat líbit. Jakmile jednou uhneme, tak budeme plnit další nesmyslné a nesoudné požadavky prezidenta.

Sobotka: Zbytečný požadavek. Gazdíkovi nevadí

Ověřování podpisů nevadí šéfovi poslaneckého klubu TOP 09/STAN Petru Gazdíkovi. "V našem klubu sedí 14 starostů, kteří mají právo ověřovat podpisy, a několik advokátů, kteří to mohou udělat. Nemáme s tím žádný problém," řekl ČTK Gazdík.

Sociální demokraté považují Zemanův požadavek za zbytečný a žádají, aby druhý pokus dostali právě oni. "Pokud pan prezident nechtěl 101 podpisů po panu Rusnokovi v okamžiku, kdy jmenoval jeho vládu, neměl by požadovat dopředu a priori 101 podpisů ani v rámci druhého pokusu," řekl ČT šéf strany Bohuslav Sobotka.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba považuje požadavek za úsměvný. "V tom případě navrhuji, aby notář byl členem Strany práv občanů - zemanovci, abychom měli stoprocentní jistotu, že se jedná o notáře odborníka," řekl ČTK v nadsázce Kuba.

Názor Němcové ale nesdílejí všichni poslanci ODS. "Požadavek (prezidenta) je to poněkud paranoidní, ale na druhou stranu uznávám, že je prapodivná doba, a tak zvažuji, že se vzepřu předsedkyni Sněmovny a k notáři se v zájmu země upsat skáknu. Lepší u notáře, než vlastní krví. Alespoň bude na Hradě jisté, že podporu budoucí vládě nepodepsal místo mne Fantom z Morrisvillu," napsal iDNES.cz Boris Šťastný.

V rámci ODS budete prosazovat tomuto požadavku nevyhovět?
Já rozhodně nejsem připravena tomuto požadavku vyhovět. Myslím, že tak to budou cítit i všichni mí kolegové. Nemyslím, že bude nutné je nějak přesvědčovat.

Co prezident podle vás svým postupem sleduje?
Zatím se mu dostatečně nedaří rozložit stojedničku, a na druhé straně sociální demokracii. Začíná cítit, že by mohlo dojít k jeho blamáži s Rusnokovou vládou a chce tomu stůj co stůj zabránit. Tyto kroky mají vést k tomu, že i když Rusnokova vláda ve Sněmovně důvěru nezíská, tak prezidentova alibistická argumentace potom bude znít: "Já bych býval možná, kdyby přišli po kolenou a do Lán pěšky, uvažoval, že pověření dám, kdybych dostal notářské podpisy. Když jsem je nedostal, tak co mi zbývá? Blaho vlasti si žádá, abych nechal vládnout vládu, která je."

Takže podle vás jeho zvažování dát případný druhý pokus vám je neupřímný?
Jeho aktuální krok jednoznačně ukazuje, že kdyby nám chtěl dát jmenování, tak to mohl udělat okamžitě. Ve chvíli, kdy zahájil jednání v Lánech s parlamentními stranami, tak jsme informovali prezidenta, že 101 podpisů máme. Ještě před tím, než jmenoval Rusnokovu vládu, jsme archy ukázali. Tehdy v Lánech je prezident po nás nevyžadoval. Řekl, že je nechce, jinak je mohl mít do hodiny. Ukázali jsme je v to úterý (den, kdy pověřil Jiřího Rusnoka sestavením vlády - pozn. red.). Mohl ještě zabránit jmenování Rusnoka, přesto to neudělal. Všechny tyto kroky spolu s tím, jak instaluje představitele SPOZ do významných funkcí, ukazují, že to byl neupřímný pokus.

Myslel si, že bude snadné prosadit Rusnokovou vládu. Ve chvíli, kdy vidí, že to tak snadné není, tak hledá naprosto nesmyslné podmínky, řekla bych nátlakové akty na stojedničku. A to musím odmítnout. Jednak z pozice toho, kdo chce stát jako premiér v čele stojedničky, ale i z pozice předsedkyně Sněmovny, která nemůže připustit, aby byly podpisy poslanců zpochybňovány a byla vyžadována nějaká notářská ověření.

Zeman ČTK řekl, že by po pravici žádal notářsky ověřené podpisy poslanců


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video