Miroslava Němcová, první místopředsedkyně ODS.

Miroslava Němcová, první místopředsedkyně ODS. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Němcová má vést Sněmovnu. I po zvolení by dál bydlela v ubytovně

  • 288
Kandidátka na novou šéfku Sněmovny Miroslava Němcová nepočítá s tím, že by šla jako jeden ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů bydlet do státní vily, na kterou by měla nárok. Ráda by zůstala v poslanecké ubytovně v Nerudově ulici. Na nominaci Němcové se jednomyslně shodl poslanecký klub ODS, který ji může prosadit spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými.

"Velmi si důvěry kolegů vážím," řekla Němcová, která byla v minulém volebním období místopředsedkyní Sněmovny a k "povýšení" jí pomůže úspěch na víkendovém volebním kongresu ODS.

Svůj plán zůstat bydlel poblíž parlamentu v poslanecké ubytovně zdůvodnila tím, že je spokojena se standardem, které ubytování pro poslance na Malé Straně nabízí. Ráda by se také obešla bez ochranky.

"Je to respektovaná, charakterní osobnost," řekl dnes po jednání poslanců ODS k nominaci Miroslavy Němcové předseda strany Petr Nečas. Jejím soupeřem při volbě bude kandidát ČSSD Lubomír Zaorálek, ale jeho strana ho nemá sílu prosadit. Počítá už s tím, že by Zaorálka nominovala alespoň na pozici místopředsedy Sněmovny.

"Budeme postupovat tak, abychom měli svého zástupce ve vedení," řekl úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Místopředsedkyní Sněmovny za TOP 09 má být exministryně obrany Vlasta Parkanová, za Věci veřejné místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

Řadový poslanec Paroubek chce ve Sněmovně zůstat

První schůze Poslanecké sněmovny v novém volebním období začala ve 14 hodin hymnou České republiky a slibem nově zvolených poslanců, nikdo z nich se z první schůze neomluvil. Z 200 poslanců je 114 nováčků.

Už dopoledne si poslanci převzali osvědčení o zvolení od ministra vnitra Martina Peciny. Někteří se ale opozdili, a tak si ho vyzvednou dodatečně. Mezi nimi i nejmladší poslankyně, pětadvacetiletá Kristýna Kočí ze strany Věci veřejné, šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl z ODS. "Přišli jsme o tři minuty později a nevěděli jsme, že je třeba se tu prezentovat," vysvětlila Kočí.

Během dnešního dne se noví poslanci také fotí a učili se i hlasovat. A v lavicích zatím neseděli podle klubů, ale podle abecedy - na šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka tak vyšlo místo vedle bývalého šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka. Až později se poslanci rozsadí.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek jako řadový poslanec ve Sněmovně. (22. června 2010)

Dorazil i bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, který před volbami považoval za téměř jisté, že bude novým premiérem, a místo toho je teď řadovým poslancem. "Zůstanu ve Sněmovně," řekl iDNES.cz Paroubek a na žádost o rozhovor jen nesouhlasně zavrtěl hlavou.

Poslanci dnes měli za hodinu hotovo a schůzi přerušili do čtvrtečního rána do devíti hodin. A to kvůli lhůtám, které mají, aby oficiálně navrhli kandidáty do vedení Sněmovny.

Jako show pojali "první cestu" do nové práce poslanci Věcí veřejných. Společně ráno odjeli do parlamentu tramvají. Předseda strany Radek John slibuje, že během celého volebního období budou poslanci poctivě jezdit na jízdenky a nebudou využívat výhodu, kterou mají - ve veřejné dopravě smějí jezdit zadarmo. (více o první cestě poslanců Věcí veřejných do práce tramvají najdete zde)

Už po ustavení nového vedení Sněmovny chce vznikající vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných navrhnout "očesání" výhod poslanců - omezit jim imunitu jen na vystupování v parlamentu a také zdanit nezdaněnou část platu (pohybuje se od 31 900 do 43 300 korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video