Miroslava Němcová při tiskové konferenci stran vládní koalice k získání 101

Miroslava Němcová při tiskové konferenci stran vládní koalice k získání 101 podpisů poslanců, kteří podporují, aby vznikla vláda pod jejím vedením. (25. června 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

ODS nedá Rusnokově vládě ani hlas, říká Němcová

  • 145
Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová zůstává koaliční kandidátkou na post premiérky. Čeká na druhý pokus. V rozhovoru pro iDNES.cz řekla, že úřednická vláda v žádném případě nemůže sestavovat rozpočet země na rok 2014, protože jde o výsostný politický akt.

Považujete jméno Jiřího Rusnoka za překvapení?
Pro mě je překvapením, že to Jiří Rusnok vzal, ne že se objevil, protože jeho jméno létalo vzduchem a kdejakými úvahami několik dnů. Já si neumím představit, proč do toho šel renomovaný člověk, který byl navíc ministrem financí, navíc seděl v parlamentu, ví co to je za těleso, co od něj může čekat, ví, jak je klíčově důležitá podpora jednotlivých poslaneckých klubů pro každý krok, který má vláda udělat. To není jen o státním rozpočtu, o kterém je dneska řeč, ta vláda nebude schopna v Poslanecké sněmovně nic důležitého, nic rozumného prosadit, protože na to nemá hlasy.

Podle Miloše Zemana jde o odborníka. Vnímáte ho jako odborně způsobilého vést vládu?
Pan prezident trvá na vládě odborníků, odborníci by si nezahrávali s tím, že si proti sobě rozhází parlament, že nebudou ctít parlamentní zvyklosti, že budou upřednostňovat nějaký jiný model, než je odvození důvěry vlády od vůle Poslanecké sněmovny. Myslím, že tu odbornou kompetenci nelze zúžit jenom na to, jestli byl někdo chvíli ministrem financí a teoreticky umí sestavit státní rozpočet. Ta kompetence musí být daleko širší a je-li to člověk, který se ujímá vlády nad zemí, musí vědět i všechno o souvislostech ve vztahu vlády s parlamentem, většiny v parlamentu a vlády.

Mluvila jste o ztrátě času při takovém kroku, nebylo by tedy přípustné nechat úřednickou vládu sestavit rozpočet na příští rok?
Ne. Úřednická vláda v žádném případě nemůže sestavovat státní rozpočet. Kdyby mohla všechny ostatní zákony, vyjma ústavy, tak v žádném případě nemůže ona přechodná vláda sestavovat státní rozpočet. To je klíčový zákon země, klíčové politikum, žádný úřednický akt. Politika země se odvíjí na tom, kolik peněz se vybere a jakým způsobem jsou rozděleny mezi jednotlivé rozpočtové kapitoly. Přece v tom je to politikum a jestli si řekneme, že je to jedno, kdo sestavuje státní rozpočet,  tak vlastně říkáme, že nám vůbec nezáleží na tom, jak se utváří politika země, kterým směrem jdeme, nebo nejdeme.

ODS není pro vyslovení důvěry Rusnokově vládě. Garantujete všechny hlasy?
Žádný hlas ODS nebude pro tuto důvěru.

Předsedkyně LIDEM Karolína Peake řekla, že nemůže vyloučit, že některý poslanec strany podpoří vládu, protože o tomto zatím nejednali. Myslíte si, že koalice v tomto bude jednotná, pokud tedy ještě o koalici mluvit lze?
Jsem přesvědčena, že koalice je jednotná. Jestliže dnes 101 poslanců dalo na papír podpis, že má vzniknout vláda pod mým vědomím, tak určitě ví, že se pod nějakou možnost podepsali a nevidím důvod, proč by se koalice nyní měla drobit.

Zůstáváte kandidátkou na premiérku?
To zůstává do případného druhého pokusu.

Věříte, že k němu dojde?
To předbíháme, protože hrajeme s tím, co udělá pan prezident Zeman. On je ten, kdo nakonec rozhodne. K našemu překvapení při prvním pokusu nebral v potaz to, co bylo realitou. Jediný, kdo má 101 hlasů, jsem já, nikdo jiný je nemá, přesto zvolil Jiřího Rusnoka. Takže předjímat, co udělá v druhém kole, neumím, nyní nechci, nebaví mě to a nevidím k tomu žádný důvod. Jenom se dívám na ústavu a říkám si, že kdo se dívá na Českou republiku, její profit, ústavu a na to, jakými mantinely je vázán, tak musí co nejrychleji spět k druhému pokusu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue