Sousoší zobrazující obřízku malého Ježíše Krista v katedrále Notre-Dame

Sousoší zobrazující obřízku malého Ježíše Krista v katedrále Notre-Dame | foto: Profimedia.cz

Němci zatrhli rituální obřízku malých chlapců. Muslimové a židé zuří

  • 1539
Německý soud rozhodl, že obřízka malých chlapců z náboženských důvodů se rovná ublížení na zdraví. Kontroverzní verdikt, který se stává precedentem do budoucna, způsobil rozhořčené protesty mezi německými židy a muslimy.

Soud v Kolíně nad Rýnem rozhodl, že rodiče by měli počkat do té doby, než se jejich syn bude sám schopný rozhodnout, jestli obřízku chce, nebo nechce podstoupit. "Základní právo dítěte na tělesnou integritu převažuje nad základními právy rodičů," zdůvodnil svůj verdikt soud.

Obřízka

Mužská obřízka je malý chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna předkožka - kožní řasa, která překrývá žalud penisu. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na celém světě je obřezán každý třetí chlapec mladší 15 let. V judaismu odkazuje na příběh ze Starého zákona, ve kterém Bůh uložil Abrahamovi, aby se obřezal. Obřízka tak představuje symbolickou smlouvu člověka s Bohem. Drobná operace se ale často provádí také z hygienických důvodů.

Precedentní rozhodnutí padlo v případu kolínského lékaře, který na žádost muslimských rodičů provedl obřízku čtyřletému chlapci. Několik dní po operaci rodiče krvácejícího hocha přivezli do nemocnice a lékař byl obviněn z ublížení na zdraví.

Během prvního soudu byl lékař osvobozen, protože měl k zákroku svolení rodičů. Viny ho zprostil i odvolací soud, tentokrát však z jiných důvodů: soudci rozhodli, že kolem obřízky panuje právní chaos, a postavili se proti právu rodičů na provádění tohoto rituálu na dětech.

Nezalekli se, chválí soudce expert

"Dětské tělo je obřízkou nevratně a trvale změněno. Tato změna je v rozporu s právem dítěte, aby samo později rozhodlo o svém náboženském přesvědčení," cituje agentura AFP rozsudek kolínského soudu.

Verdikt způsobil velké protesty mezi německými židy a muslimy. "Je to bezprecedentní a zásadní porušení práva náboženských komunit na sebeurčení," zlobí se hlava německé židovské obce Dieter Graumann. Zákonodárce vyzval, aby právní situaci kolem obřízky vyjasnili a "ochránili náboženskou svobodu před útoky".

Odborník na trestní právo Holm Putzke z univerzity v Pasově ale zdůrazňuje, že rozsudek je velice důležitý pro lékaře, protože konečně mají v případě obřízky jasno. "Na rozdíl od mnoha politiků se soud nezalekl obvinění z antisemitismu nebo náboženské nesnášenlivosti," říká Putzke.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video