Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Němci zakázali nacistický spolek, extremismus v zemi roste

  • 27
Ještě se ani pořádně nevyjasnilo, když včera brzy ráno vpadli policisté do několika bytů v Berlíně. Rázem se ocitli o více než šedesát let zpět v historii. Nad postelí visela velká vlajka s hákovým křížem, ve skříni černé uniformy s říšskou orlicí držící vavřínový věnec.

Obrázky Hitlera na tričkách, odznaky s hákovými kříži a runami SS. Nebo třeba kuličkové pero s nacistickým křížem.

Zátah nařídil zemský ministr vnitra Ehrhart Körting, který zároveň oznámil zákaz pravicově extremistické strany Frontbann 24.

Její členové nebyli podle berlínského listu Tagespiegel, který zprávu přinesl jako první, jen týpci, kteří se chtěli nosit v uniformách. Byli to lidé, kteří si všechny své symboly stylizovali podle jednotek SS. Koneckonců i svůj název. Slovo Frontbann pochází z německé historie.

Když se Hitler pokusil v roce 1923 o státní převrat a NSDAP byla kvůli nepovedené akci zakázána, přejmenovaly se tak SA, útočné ozbrojené oddíly nacistů. Z těch se později oddělily SS.

Historické oddíly Frontbann vznikly v roce 1924. A nové sdružení, které Němci včera zakázali, má za názvem číslovku 24. Nechávali si ji našívat i do límečků košil, na hruď pak říšskou orlici.

Podle informací ministerstva vnitra velebili na svých stránkách a na videích, které uveřejnili na serveru YouTube, nacistické oddíly SS. Na výročí Hitlerova narození 20. dubna pak zveřejnili výzvu: "Vzhůru do boje, kamarádi".

Okamžitá reakce

"Když už naši přátelé z kriminálního úřadu opustili naše byty, chtěli bychom vás jen prosit, abyste nevěřili všemu, co o nás režimní tisk píše," napsal včera na pravicový web člověk, který se podepsal jako Ex-Frontbann 24.

Ve zprávě pro podporovatele spolku také zdůraznil, že zváží všechny právní kroky vůči státu.

Jeden z diskutujících pod oznámením, který se podepsal jako Edmund, jej hodinu po zveřejnění ujistil, že má "plnou podporu proti imperialistickému systému". A rozloučil se pozdravem "Sieg Heil!".

ČEŠTÍ NEONACISTÉ CHYSTALI TEROR

Cvičili se na něj ve zvláštních kempech

Nejedná se o ojedinělý zásah proti pravicovému extremismu v Německu. Poslední zákaz podobné skupiny přišel před osmi měsíci, kdy ministerstvo vnitra postavilo mimo zákon spolek Německé mládeže věrné vlasti.

Ti dokonce pořádali tábory pro děti, kde je "vyučovali správnému myšlení". Přímo na táborech také policisté našli třeba i vlajky s hákovými kříži.

Zatím bez výsledku se diskutuje i o zákazu politické strany NDP, která si získává voliče především v někdejších východních zemích. Jen tak mimochodem, i spolek Frontbann 24 vznikl z lidí, kteří z NPD odešli.

Gesine H., někdejší vysoká funkcionářka NPD, která se vzdala své funkce poté, co ji prý kolegové vydírali jejími pornosnímky, je tatáž žena, nad jejíž postelí včera policisté našli obří vlajku s hákovým křížem.

Od roku 1992 zakázalo Německo více než dvacet spolků, přesto se nedá mluvit o úspěchu. Jen v minulém roce se například v Drážďanech zvýšil počet trestných činů spojených s pravicovým extremismem o třetinu.

Velké problémy má NPD s penězi. Kvůli problémům v účetnictví musí zaplatit více než milion eur.

A ve čtvrtek navíc pravicová scéna utrpěla možná ještě větší porážku, než jaké dosáhli policisté. List Spiegel online zjistil, že nedávno zemřelý Jürgen Rieger, přední člen NPD a známý popírač holokaustu, který stranu pravidelně zásoboval velkými částkami peněz, myslel v poslední vůli jen na rodinu. Kamarádům z krajní pravice nic neodkázal.

RAKOUSKÉ POTÍŽE

s Hitlerovým domem

Rodný dům Adolfa Hitlera v Braunau am Inn je na prodej.- "Horký" problém nyní řeší v Braunau am Inn, rakouském rodišti Adolfa Hitlera. Majitelka domu, kde se 20. dubna 1889 Hitler narodil, se jej rozhodla prodat. - přečtěte si Hitlerův rodný dům čeká prodej

- Radní se bojí, že se budova dostane do rukou pravicových radikálů, kteří ji promění ve svatostánek někdejšího nacistického vůdce. Rádi by ji proto koupili sami.

- Zatím se neví, jaká bude prodejní cena, majitelka se totiž ještě neobrátila na žádného makléře, přesto se očekává, že bude vyšší, než si radnice může dovolit. Starosta se proto chystá požádat o pomoc Vídeň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video