Na výstavě jsou k vidění původní plány na výstavbu koncentračního tábora Osvětim

Na výstavě jsou k vidění původní plány na výstavbu koncentračního tábora Osvětim | foto: Reuters

Němci vystavili náhodou nalezené plány na stavbu Osvětimi

  • 44
V německé metropoli jsou k vidění původní plány na výstavbu nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim. Byly nalezeny loni na podzim náhodou při vyklízení utajovaného berlínského bytu. Výstavu, která je zdarma přístupná veřejnosti, uspořádaly deníky Bild a Die Welt.

Skici půdorysů a nárysů, technické poznámky a mapy vyhotovené tužkou nebo perem na už zažloutlém, ale jinak skvěle zachovalém papíře vypovídají s hrůznou působivostí o chladné promyšlenosti, s níž příslušníci elitních jednotek SS největší tábor smrti plánovali.

"Plány z Osvětimi otřásají duší každého myslícího a cítícího jedince, neboť jsou výrazem nelidskosti stvořené lidmi," prohlásil při otevření výstavy před pozvanými hosty včera večer bývalý polský ministr zahraničí a nyní pověřenec polského premiéra pro mezinárodní dialog Wladyslaw Bartoszewski.

Wladyslaw Bartoszewski během zahájení výstavy

"Jsou to stavební výkresy skutečného, nikoli mytického pekla," prohlásil Bartozsewski, jenž byl - tehdy jako osmnáctiletý - do tábora zavřen v září roku 1940. To bylo ještě předtím, než se z Osvětimi stal největší vyhlazovací tábor určený hlavně k likvidaci Židů.

Plány nakreslili kvalifikovaní vězni

Vystavené plány pocházejí z let 1941 a 1943. Právě v letech 1941 a 1942 se charakter zařízení začal výrazně měnit v nástroj "konečného řešení židovské otázky". Hornoslezský tábor byl rozšířen o objekty určené k hromadnému vyvražďování Židů, zejména v nedaleké Březince, Osvětimi II, která měla pojmout přes 100 tisíc lidí.

Osvětim - Březinka.

Tento vývoj zachycují výkresy, které na rozkaz esesáků zhotovili vybraní kvalifikovaní vězni. Ti jsou na výkresech pod iniciálami velitelů SS rovněž "podepsáni". Písmenem "H" (jako Häftling, vězeň) a příslušným číslem.

Jeden z výkresů ukazuje plány na výstavbu velkého "krematoria" v Březince. Pět vyšrafovaných čtverců na něm označuje budoucí kremační pece. V protáhlých křídlech budovy je na nákresu napsáno "L Keller", zkrácenina "Leichenkeller", tedy doslova "sklepů na mrtvoly".

Na výstavě jsou k vidění původní plány na výstavbu koncentračního tábora Osvětim

Na dalším plánku je zachyceno schéma barákového tábora "pro válečné zajatce", na jiných dokumentech zase budovy pro velitele SS i hospodářské budovy. Některé projekty byly realizovány jen částečně, jako například návrh výstavby věžové brány, kterou přijížděly transporty.

Objekt nazývaný "Torgebäude" se stal symbolem Osvětimi, ale na plánu z 5. listopadu 1941 má dvakrát větší rozměry než později ve skutečnosti. Proč z původního plánu sešlo, není známo.

Výstava poputuje do dalších německých měst

Vystavené exponáty pocházejí z náhodného loňského nálezu, jehož přesné místo je předmětem tajemství. Objeveno bylo dohromady 29 plánů a svazek dokumentů při likvidaci jednoho berlínského bytu. Originály získal deník Bild, který je rovněž původcem myšlenky zpřístupnit dokumenty veřejnosti. - o nálezu plánů na výstavbu Osvětimi si přečtěte zde

Na výstavě jsou k vidění původní plány na výstavbu koncentračního tábora Osvětim

V německé metropoli výstava potrvá do 28. února, načež se exponáty postěhují do Hamburku a poté i do dalších měst. Kopie nalezených originálů jsou už delší dobu uloženy jak v archivu osvětimského památníku, tak ve zvláštním archivu v Moskvě.

KONCENTRAČNÍ TÁBOR OSVĚTIM

- Vyhlazovací tábor byl zřízen v dubnu roku 1940 v někdejších kasárnách rakousko-uherského dělostřelectva. Zpočátku do něj byli zavíráni hlavně političtí vězni a váleční zajatci, využívaní jako otrocká síla.

- Šéf SS Heinrich Himmler původně firmě IG Farben slíbil vybudování obrovské chemické továrny i s potřebným rezervoárem pracovních sil. Právě společnosti IG Farben částečně patřila firma Degesch, která brzy začala dodávat jedovatou chemikálii cyklon B pro plynové komory.

- V osvětimském komplexu bylo průmyslovým způsobem zlikvidováno přes milion Židů z celé Evropy, ale také například 75 tisíc polských katolíků, 25 tisíc Romů a kolem 15 tisíc sovětských válečných zajatců. Židů bylo za války vyvražděno dohromady kolem šesti milionů.

- První velký registrovaný transport, 999 Židovek ze slovenského Popradu, do Osvětimi dorazil 26. března 1942. Následovalo 798 brněnských Židovek. Pak už přijížděl jeden vlak za druhým.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video