Němci se chystají na virtuální lékárny

  • 5
Hrozí snad zánik německých lékáren? Nahradí vážené lékárníky v bílých pláštích virtuální lékárna a objednávání léků prostřednictvím internetu? Pro německé lékárníky je to přímo katastrofický scénář. A také pro většinu jejich klientů. Internetový prodej léků jako součást moderní komunikace a informatiky je dnes povolen například v Nizozemsku, Švýcarsku nebo Velké Británii. Také staronové německé vládě se tato myšlenka zamlouvá.

Již před zářijovými parlamentními volbami se nechala slyšet, že v případě znovuzvolení povolí prodej léků na předpis také přes internet. "Většina pacientů bude bezesporu nadále využívat služby lékáren. Přibývá nicméně počet těch, kteří upřednostňují pohodlné objednávky léků přes internet. To bychom chtěli umožnit nejpozději od roku 2004," uvedla spolková ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová.

Máme tady homebanking, dražby přes internet či virtuální nakupování, internetem objednáváme dovolenou. Proč ne také virtuální lékárna? ptají se stoupenci internetového prodeje léků. Internet by mohl nabídnout nižší ceny než lékárny a ocenili by ho zejména těžce nemocní pacienti. Ti by totiž lék dostali zásilkovou službou přímo domů.

Lékárníci bijí na poplach
Ano, ale kdy? namítají lékárníci bijící na poplach. "Jsme nenahraditelní. Jsme garantem kvality a spolehlivosti," říká odborový svaz německých lékárníků, který rozhodně odmítá objednávky léků kliknutím myší v počítači. Obává se zejména možné záměny léků i jejich kvality.

Tisícům pracovníků ve farmacii by navíc hrozila ztráta zaměstnání a utrpělo by postavení této profese, která se těší velké důvěře a respektu. Lékárny jsou zárukou kvality prodávaných léků. Pravidelná kontrola zásob je povinná. Zákazník-pacient se zde může osobně poradit s odborným personálem, a to nejenom o předepsané indikaci, ale také třeba o doplňkových vitaminech a podobně.

Německé lékárny dnes navíc rozšířily své služby a sortiment (například o kosmetické výrobky) a kromě měření tlaku také zapůjčují dětské kočárky, inhalátory, berle a další zdravotnické pomůcky či přístroje. Lze zde také koupit produkty zdravé výživy. Svaz lékárníků poukazuje na hustou síť lékáren, z nichž řada má pohotovost o svátcích či víkendech.

Jsou navíc flexibilní (není-li zrovna na skladě požadovaný hotový lék, trvá maximálně půlhodinu, než ho obstarají u kolegů). Může tak pružně reagovat také virtuální lékárna? Veřejnost již vytáhla do boje za své "apatyky". Téměř osm milionů Němců podepsalo petici za zachování dosavadní sítě klasických lékáren. Zdá se tedy, že Němci jen tak rychle nezapomenou větu: "Něco na mě leze, skoč mi prosím do lékárny."

Německé lékárny

•  V Německu je 21 600 lékáren. To znamená: zhruba jedna lékárna na 3800 obyvatel 
• lékárny zaměstnávají 140 000 pracovníků 
• lékárna má neustále v zásobě 8-10 tisíc léků 
• loni se prodalo 1,56 miliardy krabiček léků 
• lékárny přijmou ročně zhruba 480 milionů receptů 
• zákazník-pacient se zde může osobně poradit s odborným personálem 
• jsou flexibilní, není-li lék na skladě, do půlhodiny ho obstarají u kolegů 
• půjčují kočárky, berle a jiné 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video