Němci protestovali proti Temelínu, hranici neblokovali

Asi pět set lidí z Německa, Rakouska a Čech protestovalo v neděli proti jaderné elektrárně Temelín na přechodu Philippsreut-Strážný na bavorsko-české hranici. Odpůrci Temelína, kteří nebránili před německou celnicí provozu, si vyslechli projevy mluvčích několika stran a spolků, kteří stále požadují odklad spuštění elektrárny a jednání s vládou a prezidentem. Ti však podobné jednání odmítají.

Oproti rakouským happeningům na hranici působili protestující na bavorské straně skromněji, ale o to více byli slyšet zástupci menších politických stran tří zemí. Transparenty poukazovaly  i na to, že Temelín je pomníkem KSČ, ODS a ČSSD.  Demonstraci kontrolovala početný zástup policistů, důvod k zásahu však nebyl.

Řečníci vyjádřili přesvědčení, že problém se jistě stane dlouhodobou záležitostí. "Myslím, že po tlaku z Bruselu se spuštění odsune a Rakušané budou blokády opakovat," domnívá se Alois Mach, místopředseda Unie pro Evropu a zástupce osmičlenné delegace z Plzně. Jeho koaliční kolega ze Strany zelených Jan Roj naopak míní, že nastartování Temelína je neodvratné. "Chceme teď poukazovat na alternativní zdroje energie," řekl Roj. Zdůraznil, že Češi nejsou pravdivě informováni o nebezpečí jaderné energetiky ani o tom, že všechny výlohy na výstavbu a provoz platí ze svých kapes.

Na mítinku vystoupil i hornorakouský hejtman Josef Pühringer, který potvrdil, že pokud Praha bude dál odmítat dialog, budou Rakušané v protestech dál pokračovat.

Zeman ani Havel nechtějí jednat s rakouskými odpůrci Temelína
Premiér Miloš Zeman odmítl požadavek rakouských ekologických iniciativ, aby s nimi jednal o jaderné elektrárně Temelín. "Rakouští ekologičtí aktivisté nejsou pro mne partnery k jednání," řekl Zeman. Schůzku se Zemanem si však rakouští odpůrci Temelína kladli jako jednu z podmínek pro zastavení blokád na česko-rakouské hranici. Jednání pod nátlakem odmítá i prezident Václav Havel. "Prezident nebude jednat pod nátlakem a pod výhrůžkami," řekl prezidentův mluvčí.

"Prezident je vstřícný a rád udělá vše proto, aby zbavil rakouské občany obav z Temelína, ale nikdy nebude jednat pod takovým nátlakem," zdůraznil Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Rakouské ekologické iniciativy požadují podle pátečního vyjádření mluvčího Antiatomového výboru Otto Gumplingera také odklad spuštění temelínské elektrárny a chtějí hovořit i s prezidentem Václavem Havlem.

Zeman připomněl, že o Temelínu již řadu let jednají energetičtí experti obou zemí. "Opravdu nevidím důvod, proč bych měl jednat s rakouskými aktivisty. Jejich partnery pro jednání jsou zcela přirozeně české ekologické organizace," řekl Zeman.

Doporučil rakouským aktivistům, aby se obrátili například na hnutí Jihočeské matky. Dodal, že navíc žádnou oficiální žádost rakouských aktivistů o jednání dosud neobdržel.

V září uspořádali rakouští ekologičtí aktivisté již tři blokády hranic, v pátek poprvé přistoupili kromě hranic s jihočeským regionem také k blokádám na hranicích s jižní Moravou.

Páteční blokády se zúčastnilo kolem 4000 rakouských odpůrců Temelína. Přidali se k nim i někteří Češi a Němci. Na čtvrt hodiny byl blokován také přechod Zinnwald-Cínovec na severu Čech.

Spuštění Temelína ve čtvrtek postoupilo od režimu čtyři, což znamená, že jaderná elektrárna již vstoupila do poslední fáze zkoušek před aktivací jaderného paliva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video