V pondělí si Německo připomene 46. výročí postavení zdi mezi východní a západní části Berlína.

V pondělí si Německo připomene 46. výročí postavení zdi mezi východní a západní části Berlína. | foto: Profimedia.cz

Němci našli důkaz, že NDR nařídila střílet do uprchlíků

  • 40
Komunistické vedení zaniklé Německé demokratické republiky vždy tvrdilo, že neexistoval rozkaz střílet na lidi, kteří prchali přes zeď mezi Západním Berlínem a východním Německem. Až teď se podařilo najít dokument někdejší východoněmecké tajné policie Stasi, který dokazuje opak.

"Neváhejte s použitím zbraně, a to ani tehdy, když se překonání hranic dopustí ženy a děti, což je u zrádců častý případ," uvádí se ve služebním pokynu z 1. října 1973.

Rozkaz byl určen pro speciální jednotku tajné služby v polabském obvodu Magdeburk. Její příslušníci skrytě působili mezi řadovými členy pohraniční stráže. Konkrétně měl bránit útěku východoněmeckých vojáků přes přísně střežené hranice do západního Německa.

Speciální jednotka existovala v letech 1968 až 1985 a podléhala obávanému ministerstvu státní bezpečnosti NDR známému zkráceně jako Stasi. Jejím velitelem byl generálporučík Karl Kleinjung.

Dokument mimořádného významu
"Žádný rozkaz ke střelbě neexistoval," opakovaně tvrdili čelní představitelé NDR, z nichž někteří po sjednocení Německa stanuli před soudy. Dosud byly známy pouze pokyny pohraničních vojsk, které hovořily o použití zbraně jako o "posledním prostředku".

"Dokument má mimořádný historický význam," soudí Jörg Stoye, který v Magdeburku vede odbočku vládního úřadu dokumentujícího působení Stasi.

Zdroj, který rozkaz vydal, však z materiálu nelze rozpoznat. "Je důležitý proto, že tehdejší politici rozkaz ke střelbě vždy popírali. Zkoumání minulosti zdaleka neskončilo," říká ředitelka úřadu v Berlíně Marianne Birthlerová.

Dokument byl nalezen ve složce jednoho poddůstojníka, který sloužil u pohraniční stráže v letech 1971-74. Jeho úkolem bylo bránit zběhnutí vojáků do západního Německa. Podle materiálu se jen v těchto letech podařil útěk 144 vojákům. Za celou dobu existence zdi jich údajně prchlo kolem 2800.

Výročí berlínské zdi
V pondělí si Německo připomene 46. výročí postavení zdi mezi východní a západní části Berlína. Třináctého srpna 1961 skončila možnost volně přecházet hranici uvnitř velkoměsta. Zeď padla 9. listopadu 1989, kdy se už rozpadaly komunistické režimy na východě Evropy.

Do dneška není jasné, kolik lidí na někdejší hranici mezi německými státy přišlo o život. Nezávislé iniciativy hovoří až o 1200 obětech, prokuratura registruje 270 prokázaných případů. U samotné berlínské zdi zahynulo 133 uprchlíků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video