Německá kancléřka Angela Merkelová a vicekancléř a ministr zahraničí Guido Westerwelle na tiskové konferenci k jádru (14. března 2011)

Německá kancléřka Angela Merkelová a vicekancléř a ministr zahraničí Guido Westerwelle na tiskové konferenci k jádru (14. března 2011) | foto: AP

Němci na čas odpojí sedm jaderných elektráren. Uvidí, zda je znovu spustí

  • 264
Německo dočasně odpojí od sítě sedm nejstarších jaderných elektráren. Zařízení uvedená do provozu po roce 1980 připojena zůstanou. Všechny atomové elektrárny v zemi však projdou tříměsíčním bezpečnostním auditem. Jako dlouho elektrárny zůstanou odpojené, není zatím jasné.

Odpojení sedmi starších elektráren oznámila německá kancléřka Angela Merkelová po schůzce s premiéry pěti spolkových zemí, v nichž se nacházejí jaderná zařízení. Merkelová zareagovala na současné problémy japonských jaderných elektráren, které poškodilo páteční zemětřesení a vlna tsunami. Z nejvíce poškozené Fukušimy uniká už od soboty radioaktivní materiál. (více zde)

Už včera Němci pozastavili na čtvrt roku kontroverzní prodloužení životnosti německých nukleárních zařízení s tím, že prověří jejich bezpečnost. Teprve poté rozhodnou, které elektrárny budou fungovat dál. V Německu je celkem sedmnáct jaderných zařízení. Merkelová upřesnila, že detaily k moratoriu vyhlásí 22. března.

Dnešní schůzky v Berlíně se zúčastnil i spolkový ministr pro životní prostředí a hospodářství Norbert Röttgen. Ten uvedl, že není jisté, zda uzavřené elektrárny po tříměsíčním odpojení obnoví svou činnost, napsal zpravodajský server Focus. Ministr hospodářství Rainer Büderle řekl, že odstávka nebude mít vliv na dodávky elektřiny.

Svět může změnit názor na jádro

Krize kolem jaderných elektráren v Japonsku podle odborníků změní přístup světa k jaderné energii. Prověření všech jaderných reaktorů v zemi nařídila i indická vláda. Podle premiéra Manmóhana Singha mají tamní úřady a státní energetická společnost provést testy, zda zařízení vydrží velkou přírodní katastrofu jako zemětřesení nebo tsunami.

Švýcarská vláda zase odložila schvalování plánů výstavby nových jaderných elektráren do doby, než budou vyšetřeny výbuchy vodíku v japonských nukleárních zařízení, uvedla ČTK.

A podle Evropské komise by vlády států EU měly zvážit možnost, že by se v jaderných elektrárnách starého kontinentu prováděly "zátěžové testy". Informovala o tom agentura Reuters.

"To je nápad, který by se měl zvážit a je třeba jej prodiskutovat," uvedla mluvčí energetického výboru EK Marlene Holzner před schůzkou evropských ministrů pro energetiku a jaderných expertů, která se uskuteční odpoledne v Bruselu.

"Debaty o budoucnosti jaderné energie jsou legitimní, ale společnost by měla pečlivě zvážit následky případného rozhodnutí omezit využití tohoto zdroje," míní předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Jaderná energie tvoří asi 15 procent vyrobené elektřiny ve světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video