Německá kancléřka Angela Merkelová (8. května 2013)

Německá kancléřka Angela Merkelová (8. května 2013) | foto: AP

Shitstorm. Němčina má nové slovo, kvůli krizi zdomácnělo

  • 77
Němčina potřebuje shitstorm. Rozhodla o tom skupina jazykovědců, kteří slovo zvolili anglicismem roku. Poté, co výraz veřejně použila kancléřka Angela Merkelová, má teď své čestné místo i ve slovníku.

Duden, německá obdoba britského slovníku Oxford English Dictionary, shitstorm definuje jako podstatné jméno mužského rodu označující nesouhlasnou reakci veřejnosti převážně na internetu, kterou doprovázejí urážlivé nadávky.

I když se význam nového německého slova od anglického doslovného překladu poměrně liší, na sociálních sítích se proti údajnému vulgarismu zvedla vlna odporu. Porota jazykovědců si však stojí za svým. Ve vydaném prohlášení vysvětlila, že němčina nemá alternativu, která by současný fenomén popsala lépe.

"S takovou nesouhlasnou reakcí jsme se ještě nesetkali," svěřil se člen poroty Michael Mann novinářům internetového serveru Local.de s tím, že jazyk musí reflektovat společenské změny a přebírání cizích slov je přirozený jev.

Skandál a krize

Slovo v německém jazyce zdomácnělo minulý rok kvůli finanční krizi v Řecku a kvůli plagiátorskému skandálu, na jehož konci podal ministr Karl-Theodor zu Guttenberg demisi. A když jej použila Angela Merkelová na veřejném zasedání v Berlíně, nikdo ani nemrkl, dokreslil zpravodaj BBC v Německu.

Debata o jazykových novotvarech je v Německu častým tématem. Poslední verze slovníku Duden, považovaná za standardizovanou verzi všech slov používaných v německém jazyce, eviduje na pět tisíc neologismů.

Žebříček anglicismů před třemi lety vymyslel lingvista Anatol Stefanowitsch na univerzitě v Hamburku. Historicky první místo v jazykové hitparádě patří slovu "leaken" (v překladu prosakovat), které se v němčině zabydlelo v souvislosti s kauzou WikiLeaks.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video