Němečtí policisté a záchranáři před uzavřeným úřadem práce v berlínském...

Němečtí policisté a záchranáři před uzavřeným úřadem práce v berlínském městském obvodě Pankow (19. srpna 2014) | foto: Reuters

Němci vyloučili podezření na ebolu v zemi, obavy nyní hlásí Kalifornie

  • 61
Pacientka, která byla v úterý v Berlíně izolována kvůli podezření na ebolu, má malárii. Podle agentury AFP to oznámila klinika, která prováděla testy. Své podezření na virus krvácivé horečky vyloučily také další evropské země včetně Španělska a Rakouska, nový případ se ale objevil v hlavním městě Kalifornie.

Třicetiletou ženu původem z Afriky v úterý berlínská policie po rozsáhlé bezpečnostní akci převezla do univerzitní nemocnice Charité. Spolu s ní se dostalo do karantény 600 lidí (více čtěte zde). Tamní lékaři ale ve středu potvrdili, že pacientka, trpí malárií. Počáteční příznaky této choroby se totiž shodují se symptomy eboly.

Další z dosud nepotvrzených podezření nákazy virem ebola se objevil v americkém státě Kalifornie. Lékaři tam do karantény vzali člověka kvůli podezření, že se smrtícím onemocněním přišel do styku. Osobu nyní vyšetřují specialisté v hlavním městě státu, Sacramentu. Informovala o tom americká televize NBC.

Specialista na infekční choroby Stephen M. Parodi prohlásil, že jeho tým zkoumá vzorky krve, aby mohl potvrdit přítomnost viru. „Přestože nákaza není dosud potvrzená, přijali jsme všechny preventivní kroky doporučené americkým Centrem pro kontrolu nemocí,“ dodal. Žádné další podrobnosti o okolnostech možné nákazy nebo příznacích onemocnění lékaři neposkytli.

V západní Africe mezitím dál pokračuje boj s virem krvácivé horečky. Libérie vydala zákaz nočního vycházení a uvalila karanténu na část hlavního města Monrovie. Libérie je nejpostiženější ze čtyř zemí, které nemoc v západní Africe zasáhla. Celkem viru podlehlo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) již 1229 lidí.

Česko je na ebolu připraveno, říká hlavní hygienik

Mikroskopický pohled na virus eboly

Po dřívějším vyhlášení stavu nouze přijala Libérie další opatření ve snaze zabránit šíření epidemie eboly. Zákaz vycházení platí podle prohlášení liberijské prezidentky Ellen Johnsonové-Sierleafové ode dneška každý den od devíti hodin večer do šesti do rána a to až do odvolání.

Úřady také uzavřely dvě celé čtvrti metropole Monrovie, v nichž žije kolem 50.000 lidí, a vyhlásily v nich karanténu. Jednou z nich je také West Point, chudinská čtvrť, z jejíž kliniky o víkendu uprchlo sedmnáct pacientů s podezřením na onemocnění ebolou. Všechny už se prý úřadům podařilo najít a převézt do jiné nemocnice.

"Nedokážeme epidemii kontrolovat, protože závažnost situace lidé stále podceňují," uvedla prezidentka Johnsonová-Sirleafová v televizním prohlášení. Obyvatelé země údajně ignorují nařízení vlády i doporučení zdravotníků.

Mnoho rodin v Libérii své nakažené příslušníky před ošetřením ukrývá, protože se domnívají, že se jejich stav v karanténě jen zhorší. Dál provozují i tradiční pohřební rituály, které prezidentka označila za jednu z příčin šíření nemoci. Už dříve liberijská vláda nařídila těla obětí eboly pálit.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii. Celkem se zákeřnou chorobou nakazilo již více než 2200 osob.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video