Íránka Sakíne Mohammadi Aštíaníová

Íránka Sakíne Mohammadi Aštíaníová | foto: AP

Němci chtěli reportáž o ženě odsouzené za nevěru, Írán je obvinil ze špionáže

  • 21
Írán obvinil dva Němce ze špionáže. Novináři se v říjnu pokoušeli pořídit rozhovor se synem Sakíne Aštíaníové, kterou íránská justice odsoudila k trestu smrti za nevěru a údajnou spoluúčast na vraždě manžela. Íránská televize s oběma zadrženými novináři odvysílala propagandistický pořad.

"Obvinění ze špionáže dvou německých občanů, kteří do Íránu přijeli šířit propagandu a provádět špionáž, bylo potvrzeno," sdělil šéf soudu provincie Východní Ázerbájdžán Malakadždar Šarífí.

Íránské úřady oba Němce zadržely v říjnu v severozápadním Íránu, když se pokoušeli pořídit rozhovor se synem třiačtyřicetileté Íránky odsouzené k trestu smrti. Íránská justice ji nejdříve odsoudila k trestu smrti ukamenováním, který pak změnila na oběšení.

Oba Němci se objevili v pondělním propagandistickém pořadu íránské televize. "Jsem hříšnice," prohlásila před kamerami zahalená žena, údajně Aštíaníová. S rozmazaným obličejem se vedle ní káli i její syn a právník, které úřady zatkly minulý měsíc.

Zneužila nás emigrantka, tvrdili Němci před kamerami

Němci před kamerami prohlásili, že je zneužila íránská aktivistka Mína Ahadíová, která v Německu vede mezinárodní výbor proti kamenování. "Nic jsem o případu nevěděl. Paní Ahadíová ale ano a vyslala mne do Íránu. Získala tím publicitu, protože se díky mému zatčení bude hovořit také o ní," řekl jeden z Němců.

Oba vstoupili do Íránu s turistickými vízy, ačkoli jako novináři měli mít speciální doklady vydávané novinářům. Podle týdeníku Der Spiegel je vyslala německá mediální skupina Springer. Německé úřady už několikrát požádaly Írán o jejich propuštění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video