Němci požadují referendum o rozšíření EU

Němci požadují referendum o rozšíření EU - V průzkumu německého institutu Dimap se pro referendum o rozšíření EU vyslovilo 66 procent dotázaných Němců a jen 30 procent bylo proti (9. září 2000). | foto: iDNES

Němci chtějí rozhodovat o rozšíření EU

Přestože představitelé německé vlády myšlenku uspořádání referenda o rozšiřování Evropské unie jednoznačně odmítají, nejnovější průzkum veřejného mínění ukazuje, že plné dvě třetiny Němců by lidové hlasování o vstupu nových členů do unie uvítaly.
V průzkumu německého institutu Dimap se pro referendum vyslovilo 66 procent dotázaných a jen 30 procent bylo proti. Ve východním Německu podpořilo referendum dokonce 71 procent účastníků ankety.

Zavedení institutu referenda na celostátní úrovni, které v jednotlivých spolkových zemích již existuje, podpořil i předseda Spolkového sněmu Wolfgang Thierse z vládní SPD.

V televizním interview vyzval v pátek večer politické strany, aby občanům umožnily větší podíl na přímém rozhodování v období mezi parlamentními volbami.

"Reprezentativní parlamentní demokracii to neoslabí, ale jedině posílí a učiní pro občany zajímavější," řekl Thierse.

Také Thierse rteferendum o vstupu nových členů do EU odmítl
Referendum o rozšiřování Evropské unie však odmítl. "Kdyby vznikl dojem, že diskutujeme o návrhu, jak rozšíření EU na východ zabránit, tedy o tom, jak Polsko, Česko nebo Maďarsko nepřijmout, mělo by to osudové následky," varoval Thierse.

Podobně se vyjádřil v rozhovoru pro dnešní vydání listu Süddeutsche Zeitung ministr zahraničních věcí Joschka Fischer.

Vyslovil se pro uspořádání referenda například o budoucí evropské ústavě, protože půjde o rozhodování o zřeknutí se části vlastní suverenity.

"V referendech je však možné vždy rozhodovat jen o vlastním jednání, nikoli o jiných zemích," zdůraznil Fischer v souvislosti s rozšiřováním EU.

Referendum o přijímání je zcela nevhodné, prohlásil Fischer
Případné referendum o vstupu nových členů do unie označil za zcela nevhodné. "Pro tento proces byla stanovena jasná kritéria, která je třeba splnit, a není možné měnit pravidla během hry," dodal.

Upozornil zároveň na to, že případné negativní rozhodnutí by dlouhodobě poškodilo vztahy mezi Německem a státy střední Evropy a vedlo k novému rozdělení kontinentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video