Němci chtějí po ČT miliony za seriál

  • 7
Česká televize se pře s německou společností ART OKO. Důvod? Koprodukční seriál Největší z Pierotů. Němci viní ČT z toho, že nesplnila podmínky smlouvy, která se sepisovala ještě za komunismu. Televize nerespektovala naše připomínky ke scénáři a výrobě, film odvysílala bez našeho souhlasu a nedodala negativy, stěžuje si podle deníku Právo německá společnost a žádá desítky milionů korun. V pondělí se sešel šéf ČT Jiří Balvín se zástupcem ART OKO Karlem Dirkou, aby se dohodli na mimosoudním vyrovnání.

"Neuvažujeme o tom, že bychom přijali podmínky německé společnosti," sdělil iDNES mluvčí České televize Richard Klatovský.

V Německu padlo podle Klatovského několik rozsudků. "Poslední v květnu letošního roku uložil České televizi povinnost předat firmě ART OKO filmovou surovinu s hrubým materiálem tohoto seriálu. Současně ale zamítl požadavek ART OKO na náhradu škody," uvedl mluvčí.

"Nehodláme jednat o desítkách či dokonce stovkách milionů korun," shrnul výsledek schůzky generální ředitel ČT Jiří Balvín. "Musíme tedy nechat opět na soudech, aby tuto hodnotu vyčíslily."

Negativy se ztratily
Německé společnosti vadí, že jí ČT negativy Největšího z Pierotů nemůže vydat. "Původní materiál se někdy v devadesátých letech ztratil. Pro dnešní management je ale nepřijatelné, aby za něj byla německé straně vyplacena náhrada v řádu mnoha desítek milionů korun, jak žádá druhá strana," dodal Klatovský.

"Rozhodnutí soudu je jednoznačné – musíme druhé straně uhradit částku odpovídající hodnotě filmových negativů, které před natáčením společnost ART OKO dodala," doplňuje mluvčího právník České televize Martin Elger.

"To samozřejmě učiníme, ale desítky milionů korun jsou neopodstatněné, naopak je to Česká televize, kdo za společností ART OKO eviduje pohledávky v řádech milionů korun, včetně významné části nákladů řízení v Německu," vysvětluje právník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video