Nemá-li Západ padnout, musí opět volit autoritářskou demokracii - iDNES.cz

Nemá-li Západ padnout, musí opět volit autoritářskou demokracii

  8:40
Současným světem otřásá tolik tektonických změn, že se téměř nedají spočítat: pokračující hospodářská krize urychluje rozpad mezinárodního řízení a nadnárodních institucí, přičemž k oběma jevům dochází současně s mohutným přesunem hospodářské a politické moci do Asie. Necelé čtvrtstoletí po tom, co Francis Fukuyama ohlásil „konec dějin“, jsme zřejmě dospěli k úsvitu nové éry společenských a geopolitických otřesů.

Demonstrace proti pracovní reformě v Madridu (19. února 2012). | foto: Reuters

Arabským světem se dramaticky prohnalo revoluční jaro, z něhož se však rychle stává mrazivá zima. Nové režimy v sobě většinou spojují staré autoritářství s islamismem, což má za následek další společenskou stagnaci, rozmrzelost a nestabilitu.

Ještě pozoruhodnější jsou však sociální (a antisociální) masové demonstrace, které se šíří v zámožných západních společnostech. Tyto protesty mají dvě hlavní příčiny.

Likvidace protestů proti hamižnosti finančního sektoru v centru Londýna (28. února 2012)

Konec jedné prosperity

Za prvé se na Západě v posledních pětadvaceti letech nerušeně prohlubovala sociální nerovnost, zčásti kvůli zániku Sovětského svazu a spolu s ním i hrozby rozpínavého komunismu. Strašidlo revoluce do té doby nutilo západní elity využívat státní moc k přerozdělování bohatství a podpoře růstu loajálních středních vrstev. Když se však komunismus zhroutil přímo v jeho euroasijském srdci, začali bohatí lidé na Západě v domnění, že už se nemají čeho bát, prosazovat osekávání sociálního státu, což vedlo k rychlému prohloubení nerovnosti. Dokud se celkový koláč zvětšoval, dal se takový vývoj tolerovat, ale globální finanční krize v roce 2008 tomu učinila přítrž.

Likvidace protestů proti hamižnosti finančního sektoru v centru Londýna (28. února 2012)

Za druhé se v průběhu posledních patnácti let přesunuly stamiliony pracovních míst do Asie, která nabízela levnou a často i vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. Západ, jenž zažíval euforii z vítězství nad komunismem a zdánlivě nezadržitelného hospodářského růstu, nedokázal zavést nezbytné strukturální reformy (Německo a Švédsko jsou vzácnými výjimkami). Západní prosperita se ve stále větší míře opírala o dluhy.

Dva možné pohyby a posuny

Ekonomická krize však překazila možnost žít dál dobrý život za vypůjčené peníze. Američané a Evropané začínají chápat, že oni ani jejich děti nemohou předpokládat, že budou postupem času bohatnout.

Vlády nyní čeká obtížný úkol zavést reformy, které nejtvrději zasáhnou většinové voliče. Menšina, jež v uplynulých dvou desetiletích finančně prosperovala, se přitom pravděpodobně nevzdá svých výhod bez boje.

To vše musí nutně oslabit přitažlivost západní demokracie v zemích, jako je Rusko, kde - na rozdíl od Západu a ve velké míře i od arabského světa - ti, kdo organizují masové demonstrace proti vládě, patří k ekonomické elitě. Jejich hnutí není alespoň prozatím hnutím sociálního protestu, nýbrž politické reformy – požadujícím větší svobodu a větší zodpovědnost vlády.

Zaměstnanec úklidové firmy čistí fasádu budovy Bank of Greece v Aténách, kterou znečistili demonstranti při protestech. (16. února 2012)

Před několika lety bylo v módě obávat se hrozeb, které pro západní demokratický kapitalismus představoval kapitalismus autoritářského stylu (například v Číně, Singapuru, Malajsii nebo Rusku). Dnes není problém pouze v ekonomice. Západní kapitalismus a jeho model společnosti založené na téměř všeobecném bohatství a liberální demokracii se v porovnání s konkurencí jeví jako stále méně efektivní. Střední vrstvy v autoritářských režimech mohou dotlačit vedoucí představitele k větší demokracii tak jako v Rusku, ale také je možné, že se západní demokracie stanou více autoritářskými.

Měřeno dnešní optikou byli Charles de Gaulle, Winston Churchill i Dwight Eisenhower relativně autoritářskými vůdci. Západ bude muset takový přístup opětovně zaujmout, jinak riskuje, že začne celosvětově ztrácet, až jeho ultrapravicové a ultralevicové politické síly upevní pozice, zatímco střední vrstvy se začnou rozplývat.

Winston Churchill na břehu Rýna. (25. března 1945)

Winston Churchill s ženou.

Musíme najít způsoby, jak zabránit politické polarizaci, která ve dvacátém století dala vzniknout totalitním systémům – komunistickému i fašistickému. Naštěstí je to možné. Komunismus a fašismus se zrodily a zapustily kořeny ve společnostech demoralizovaných válkou, a proto by se dnes měly podniknout veškeré možné kroky, aby se vypuknutí války předešlo.

To začíná nabývat na důležitosti právě dnes, kdy se přízrak války vznáší nad Íránem. Izrael, jenž po „demokratických“ vzedmutích v sousedních zemích čelí z jejich strany přílivu nepřátelských sentimentů, není jedinou zainteresovanou stranou. Mnozí lidé v rozvinutých státech, a dokonce i někteří lidé v Rusku, jako by válku s Íránem stále více podporovali, a to navzdory – nebo možná kvůli – potřebě řešit pokračující globální hospodářskou krizi a selhání mezinárodního řízení.

Potenciál oběma směry

Současně se v dobách dalekosáhlých změn rýsují na obzoru obrovské příležitosti. Miliardy lidí v Asii vybředly z chudoby. Neustále se objevují nové trhy a sféry, kde může člověk uplatnit svůj intelekt, vzdělání a talent. Světová mocenská centra se začínají navzájem vyvažovat, což podkopává hegemonistické ambice a předznamenává nástup kreativní nestability založené na skutečné multipolaritě, kdy lidé získávají větší svobodu definovat svůj osud v globální aréně.
Dnešní globální změny a výzvy paradoxně skýtají potenciál jak k mírovému soužití, tak i k násilnému konfliktu. Bohužel nebo bohudík je nyní na nás – pouze na nás –, abychom definovali, jak bude naše budoucnost vypadat.

Autor textu Sergej A. Karaganov

Sergej A. Karaganov (nar. 1952), ekonom a politolog, děkan ruské Fakulty světové ekonomiky a mezinárodních záležitostí při ruské Národní výzkumné univerzitě-Vyšší škole ekonomiky. Bývalý poradce ruských prezidentů Jelcina a Putina.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:
Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

6. dubna 2025  21:35,  aktualizováno  22:53

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

8. dubna 2025  20:39

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

6. dubna 2025  15:17,  aktualizováno  20:24

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

8. dubna 2025  10:45

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil...

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Fotka, která z Lincolna udělala prezidenta. Venkovského čahouna změnila ve státníka

13. dubna 2025

Seriál Amerika si připomíná sto šedesát let od atentátu na Abrahama Lincolna. Asi nejslavnější fotka...

Jednáme s Maláčovou. Šlachta o možné volební koalici i rozchodu s Motoristy

13. dubna 2025

Premium Přísaha vyjednává o možné spolupráci pro podzimní volby do Sněmovny se sociální demokracií. Podle...

Přivedl jsem si domů Češku a jsem křesťan, vypráví právník a obuvník z Vietnamu

13. dubna 2025

Premium Do Českého Těšína přijel dnešní právník a podnikatel Viet Do Pham v šesti letech, aniž by uměl...

U Drážďan finišuje výstavba unikátního mostu. Otevřít by se měl příští rok

13. dubna 2025

Čeští mostaři dokončují výstavbu mostu přes údolí Gottleuby údolí u saské Pirny. U extrémně štíhlé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe...

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla...

Anička tušila, že jsme poslední, kdo zachytil její hlas, vzpomíná na duet Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo,...

Žena má extrémně velké nohy, muži je nenávidí i milují

Čtyřiadvacetiletá modelka Maddie Hassonová z USA brala v dětství růstové hormony, protože její vývoj nezapadal do...

Už tomu vůbec nerozumím, říká Anna Geislerová o módním stylu dcery

Anna Geislerová (48) patří mezi nejlépe oblékané české herečky. Díky svému stylu pravidelně boduje v hodnocení módní...