Jihoadfrický prezident Jacob Zuma se na letecké základně v Pretorii loučí s

Jihoadfrický prezident Jacob Zuma se na letecké základně v Pretorii loučí s ostatky někdejšího prezidenta Nelsona Mandely. (14. prosince 2013) | foto: Reuters

Rakev s ostatky Nelsona Mandely dorazila do jeho rodné vesnice

  • 18
Ostatky někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely byly převezeny do jeho rodné vesničky Qunu. V neděli se tam bude konat státní pohřeb, kterého se zúčastní na pět tisíc smutečních hostů. Přijede i bývalý arcibiskup a Mandelův spolubojovník Desmond Tutu, který se původně pohřbu neměl zúčastnit.

Tutu v sobotu nejprve řekl, že nebyl na pohřeb pozván a že se na něj vnucovat nehodlá. "Arcibiskup není na obřad jako duchovní akreditován, proto se nezúčastní," vzkázal mluvčí Tutuova úřadu.

Večer však mluvčí ale uvedl, že duchovní si záměr zrušit cestu rozmyslel a že na pohřeb poletí v neděli ráno. Neupřesnil, proč Tutu změnil názor.

List The Guardian napsal, že Tutu nebyl původně pozván kvůli malichernosti představitelů Afrického národního Kongresu (ANC), který Mandela kdysi vedl. Tutu se v minulých letech stal velkým kritikem ANC a před dvěma lety jeho vládu v JAR přirovnal k vládě apartheidu.

Státního pohřbu se ve Východním Kapsku zúčastní například britský princ Charles nebo prezident Malawi. Informace o neúčasti bývalého arcibiskupa, který se stejně jako Mandela proslavil díky boji proti apartheidu, spustila vlnu kritiky namířené proti Africkému národnímu kongresu (ANC).

Za nepozváním Desmonda Tutua totiž podle některých stojí politika. Duchovní se před dvěma lety proti straně, v jejímž čele stál kdysi právě Nelson Mandela, ostře vymezil. "Jednoho dne se budeme modlit za to, aby byla vláda ANC poražena," prohlásil. O Desmondu Tutuovi bylo nedávno slyšet například v souvislosti s bojem za práva homosexuálů (o tom, že nechce do homofobního nebe, se dočtete zde).

Dav prorazil policejní bariéry, chtěl se s Madibou rozloučit

Než z Pretorie vzlétlo letadlo, které má Mandelovy ostatky dopravit na pohřeb, zástupci ANC v čele s prezidentem Zumou se s někdejším bojovníkem proti apartheidu přišli rozloučit. Tisícovka politiků se sešla přímo na letecké základně.

"Ano, bude nám chybět. Byl to náš otec, náš strážce," řekl současný prezident reportérům britské BBC. Nejvyšší představitelé jihoafrické politiky pak společně s Mandelovými příbuznými nastoupili do letadla, aby jeho rakev doprovodili na místo pohřbu.

Na letišti Mthatha ve Východním Kapsku byla rakev přeložena do pohřebního vozu, který ji vezl v konvoji asi 30 kilometrů do vesnice Qunu, kde Mandela vyrůstal. Tam již místní lidé rakev vítali zpěvem Ať žije duch Nelsona Mandely.

Do pátku bylo tělo zesnulého exprezidenta vystavené v hlavním městě JAR, veřejnost se s ním mohla přijít rozloučit do prezidentského sídla. Skleněná rakev s Mandelovými ostatky přilákala do jihoafrické metropole desítky tisíc lidí, na pár vteřin s exprezidentem neváhali na ostrém slunci čekat dlouhé hodiny (reportáž naší zvláštní zpravodajky čtěte zde).

Jak ovšem píší reportéři britského deníku The Daily Telegraph, pieta se nakonec neobešla bez výtržností. Řadu lidí v pátek naštvali policisté, kteří frontu na rozloučení s prezidentem rozdělili a ty, jež přišli později, poslali domů. Stovky temperamentních Jihoafričanů se však nechtěly vzdát a probořily policejní bariéru.

S Mandelovými ostatky se přišly v Pretorii rozloučit desetitisíce lidí:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video