Bojkot amerického zboží řadí Jan Tamáš do kategorie nespolupráce.

Bojkot amerického zboží řadí Jan Tamáš do kategorie nespolupráce. | foto: Humanistická strana

Nekupujte americké zboží, vyzývají humanisté po vzoru Gándhího

  • 618
Humanisté vytáhli ze svého arzenálu další zbraň proti plánovanému radaru USA v Brdech. Vyzývají Čechy, aby bojkotovali americké zboží. Inspirovali se prý u Mahátmy Gándhího a Martina Luthera Kinga.

Součástí nové kampaně budou podle mluvčí hnutí Ivony Novomeské také koncerty, festivaly a besedy se známými osobnostmi. "První akce by se měla konat už příští týden," uvedla bez bližších podrobností.

Organizátoři se podle předsedy Humanistické strany Jana Tamáše inspirovali hnutím a metodami, které používali Mahátma Gándhí v Indii a Martin Luther King v USA. Oba vůdci lidu odmítali násilí a úspěšně používali metody aktivní nespolupráce a občanské neposlušnosti.

Bojkot amerického zboží řadí Tamáš do kategorie nespolupráce. Chtěl by, kdyby u nespolupráce zůstalo. "Samozřejmě bychom velmi rádi, kdyby to nemuselo dojít k dalším formám boje," dodal. I pak by se prý hnutí inspirovalo Gándhím a Kingem.

Humanistické hnutí je mezinárodním uskupením, které v Česku působí od 90. let minulého století. Jeho aktivisté hlásají, že usilují o lepší svět bez násilí, bez diskriminace a bez zbytečného utrpení.

Podle Novomeské bojuje hnutí po celém světě proti válce a za odzbrojení. Lidstvo by podle ní mělo peníze, které vydává na zbrojení, použít na boj proti chudobě a problémům lidstva.

O možnosti postavit v Brdech protiraketový radar se zatím stále jedná. Protiraketový systém má chránit USA a Evropu proti případné raketě vystřelené například z Íránu či jiných rizikových zemí. - více zde

Většina Čechů přitom podle průzkumů není záměru Američanů nakloněna. Podíl odpůrců se v průzkumech veřejného mínění pohybuje mezi polovinou až dvěma třetinami oslovených. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video