František Dohnal, prezident NKÚ

František Dohnal, prezident NKÚ | foto: NKÚ

Některým vysokým úředníkům stát hradí dva byty, jiný nemá ani mobil

  • 65
MF DNES v minulých dnech oslovila osmdesát státních úřadů a institucí s otázkou, jaké výhody poskytují svým šéfům. Ukázalo se, že někteří vysoce postavení úředníci bydlí zdarma a k dispozici mají i více služebních vozů. Žádný z nich ale neužívá státních peněz tak rozmařile jako prezident NKÚ.

MF DNES už minulý týden upozornila na to, že si prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal nechává od státu platit dvousetmetrový byt na pražských Vinohradech, kde nájemné stojí 70 tisíc měsíčně. Nyní k případu promluvil muž, který se podílel na odhalení této skutečnosti.

Patnáct let hlídal, jestli státní úředníci dobře hospodaří s veřejnými penězi. Až nedávno přišel člen kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu Ladislav Zeman na to, že se měl víc zaměřit na vlastního šéfa.

"Při schvalování závěrečného účtu našeho úřadu jsme se dozvěděli, na co náš prezident vynakládá peníze. A byli jsme tím velmi překvapeni," přiznal včera Zeman.

Tři drahá auta a luxusní byt

Co všechno platí stát šéfovi NKÚ Františku Dohnalovi

Zemana to překvapilo o to víc, že úřad má dva nevyužívané byty. "Máme dva volné byty 3+1 v Praze-Kunraticích. A byt, ve kterém bydlí pan prezident, je cizím majetkem. Úřad za jeho pronájem zaplatí miliony, a nic mu nezůstane," zlobí se kontrolor Zeman.

S podobným způsobem plýtvání penězi se prý dosud nesetkal – a podle průzkumu MF DNES se zdá, že takové nakládání s veřejnými penězi je i mezi nejvyššími státními úředníky neobvyklé.

V každém městě jeden byt

Na druhém místě je se svými výhodami dosluhující předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. Má k dispozici služební vůz Audi A8 s řidičem a úřad mu dodnes platí také bydlení – za čtyřpokojový byt v Brně vydá téměř 17 tisíc korun.

Pecina, který se nedávno stal novým ministrem vnitra, má teď dva služební byty. Kromě toho brněnského ještě jeden "vnitrácký" v Praze, ve zrekonstruovaném klášteře. Obě funkce zároveň však vykonává jen dočasně.

"Až bude jmenován nový předseda antimonopolního úřadu, což by mělo být nejpozději koncem května, vzdá se pan Pecina svých výhod v Brně," říká mluvčí úřadu Filip Vrána.

Platy vysokých státních úředníků a jejich další výhody stanovuje zákon. Je však na každém úřadě, jak si nejasné znění paragrafu vyloží. Tedy jak například pochopí sousloví "přiměřeně velký byt" nebo výraz "nárok na služební vůz s řidičem". Například šéf NKÚ Dohnal si to přeložil tak, že má právo nonstop využívat auta s řidičem a potřebuje tudíž dva šoféry a tři vozy, aby se prostřídali.

Ochránce dětí nemá mobil

Dohnal není jediný státní úředník, který k výkonu své funkce potřebuje víc než jeden automobil.

Například předsedovi katastrálního úřadu Karlu Večeřovi parkují ve služebních garážích hned dvě auta: Škoda Superb, ve které ho vozí řidič a mohou si ji občas půjčit i jeho kolegové, a Škoda Octavia bez řidiče. Vozy může využívat nejen ke služebním cestám, ale i pro soukromé účely. "K umožnění styku s rodinou," vysvětluje jeho mluvčí Eva Šolcová.

A stejně je na tom šéf pozemkového fondu Radim Zika. "Samostatný služební vůz však předseda nevyužívá," brání ho mluvčí Michal Bureš.
Vymoženosti úředníků jsou často na první pohled nevyvážené.

Zatímco třeba ředitel úřadu na ochranu rostlin – Státní rostlinolékařské správy – využívá vůz i s osobním řidičem, šéf brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí nemá ani služební telefon.

výhody pro šéfy

František Dohnal
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu

František Dohnal, šéf Nejvyššího kontrolního úřaduAbsolutní "vítěz", co se týče výhod. Bydlí v luxusním dvousetmetrovém bytě se stometrovou terasou. Podle katastru jde o dva byty spojené do jednoho, stát platí nájemné 70 tisíc měsíčně. Proplácí i dvě garážová stání za bezmála šest tisíc korun. Dohnal má k dispozici tři služební auta: dvě luxusní limuzíny BMW řady 7 a rodinný Peugeot 807 pro soukromé účely.

Martin Pecina
Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (nově také ministr vnitra)

Martin PecinaStát mu v Brně platí čtyřpokojový byt s nájemným 16 790 korun měsíčně. Pecina si sám platí jen energie. Šéf antimonopolního úřadu má k dispozici služební automobil Audi A8 s řidičem. Pecina má navíc nově další výhody jako ministr vnitra – placené bydlení v Praze, další audi s řidičem a ochranku.

Vlastimil Picek
Náčelník Generálního štábu Armády České republiky

Generálporučík Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu Armády ČRMá nárok na služební byt, ale nevyužívá ho. Dostává proto "vojenský příspěvek" na bydlení ve výši 10 200 korun měsíčně. Pokud někam cestuje, může využít dvou služebních vozidel, která pro něj vyhradila vojenská policie. Je to limuzína Audi A6 a Škoda Superb. Auta řídí armádní šofér a Picka na cestách doprovází příslušník ochranné služby.

Zdeněk Tůma
Guvernér České národní banky

Guvernér ČNB, Zdeněk Tůma.Nevyužívá žádný služební byt a bydlí ve vlastním. Stejně jako ostatní členové bankovní rady jezdí služebním BMW řady 5, který může používat také k soukromým účelům. Při delších služebních cestách kromě toho používá auto vyšší třídy s řidičem –  BMW řady 7. Tímto vozem mohou jezdit i další členové bankovní rady a vedení banky.

Radim Zika
Předseda Pozemkového fondu

Radim Zika.Má nárok na proplacení nákladů na ubytování v Praze do výše deset tisíc korun měsíčně. Podle svého mluvčího si však nechal bydlení proplatit zatím jen jednou, a to jen 2 200 korun. Zika má k dispozici jeden služební vůz Škoda Superb s řidičem a může využít i další služební Škodu Octavia bez řidiče. Tu však podle svých podřízených nepoužívá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video