Stoupenci Islámského státu nedaleko irácké Fallúdži (28. června 2015)

Stoupenci Islámského státu nedaleko irácké Fallúdži (28. června 2015) | foto: AP

Norové kontrolují běžencům mobily, v některých se našla videa IS

  • 125
Část teroristů z Paříže se dostala do Evropy ukrytá mezi uprchlíky. Proto státy, ve kterých uprchlíci žádají o azyl, důkladně zkoumají, jestli nebyli napojeni na radikály. Norská policie například našla v mobilu záběry z dílny Islámského státu. Právě videa IS pomohla několik zločinců odhalit.

Norská imigrační policie je od léta zcela zahlcená prací. Stejně jako v dalších státech, které jsou hlavními cílovými zeměmi pro žadatele o azyl, musí posuzovat tisíce žádostí migrantů o udělení azylu. Přísná ochrana soukromí jde tentokrát stranou.

V rámci posuzování jednotlivých případů policie zkoumá i mobily, počítače a paměťové karty, které mají běženci u sebe. A podle jejího vyjádření tak někdy musí činit s velkým sebezapřením - na fotografiích a videích, které si migranti s sebou vezou, jsou často děsivé záběry.

Hrůzy zachycené na mobilu

Norský list Nettavisen informoval, že policie v mobilech a dalších paměťových zařízeních stovek migrantů nalezla záznamy poprav, uřezaných hlav, zabitých dětí a dalších válečných zločinů.

Norsko má ministerstvo pro imigraci, v čele je odpůrkyně

Dosavadní ministryně zemědělství Sylvi Listhaugová se stala šéfkou nového norského ministerstva pro imigraci. Sedmatřicetiletá Listhaugová je členkou protiimigrační Strany pokroku.

Listhaugová se v listopadu zviditelnila kritikou lidí, kterým se nelíbí zpřísňování migrační politiky a kteří její zastánce považují za nesolidární. "Reaguji na tyranii laskavosti, která sužuje norskou společnost jako noční můra," prohlásila.

Vláda premiérky Erny Solbergové je u moci od října 2013 a dnes v ní došlo k prvním změnám, uvedla agentura Reuters s tím, že šlo o mimořádně dlouhé období stability.

Zdroj: ČTK

„Je možné, že tyto strašné obrázky mají běženci v mobilech z nevinných důvodů,“ řekl norskému listu Erik Haugland, šéf norského azylového programu. „Ti lidé možná tyto snímky či videa pořídili proto, aby mohli dokázat, před jakými hrůzami museli uprchnout. Taky to mohla být jejich taktika, jak proklouznout bez úhony oblastmi, které ovládají džihádisté.“

Jiná vysvětlení jsou samozřejmě už jen horší. Když v létě takzvaný Islámský stát, který stojí za největšími hrůzami v Sýrii a Iráku, vyhlásil, že s pomocí uprchlické vlny pašuje do Evropy džihádisty, mnozí komentátoři namítali, že by to mohl dělat daleko sofistikovanějším způsobem - peněz má na to přece dost.

Od té doby se však stalo mnoho věcí. Například teroristické útoky v Paříži. Zatím se potvrdilo, že nejméně tři členové skupiny, která tam pozabíjela na 130 lidí, se do Evropy dostali v „převleku“ uprchlíků. Mezi nimi i Abdelhamid Abaaoud, považovaný za strůjce teroru.

Na jednom místě, kde se odpálil sebevražedný atentátník, byl navíc nalezen falešný pas. A tento týden oznámily americké úřady, že Islámský stát má k dispozici techniku, se kterou je schopen vyrábět „prakticky neodhalitelné“ falešné průkazy (více si můžete přečíst zde).

Bylo jim líto to smazat?

A staly se i další věci. V pondělí dva lidé, kteří mají švédské občanství, ale v roce 2013 se zapojili do bojů v Sýrii a pak se zase vrátili, dostali doživotní tresty za terorismus. Zásadním důkazem proti nim byla videa, která byla na přenosném paměťovém disku nalezeném u jednoho z nich. Video zachycovalo, jak se oba aktivně podíleli na mimosoudní „popravě“ dvou vězňů (více o usvědčení teroristů zde).

U soudu se pak řešilo zejména to, zda účast na vraždách lze posuzovat jako teroristický čin. Muži ve věku 30 a 32 let nebyli přímými pachateli stětí vězňů, na činu se ale podíleli. Jsou vidět na videozáznamu vražd a z krutých činů se radují.A finský soud nyní zadržel v uprchlickém centru dvojčata z Iráku. Oba muže podezírá, že se podíleli na jednom z největších masakrů Islámského státu. Pokud se to potvrdí, zase je prozradil videozáznam - tentokrát z dílny samotného Islámského státu (více o zatčení dvou Iráčanů zde).

„Muži jsou podezřelí z jedenácti vražd spáchaných z teroristických pohnutek na neozbrojených rukojmích,“ oznámil finský Národní úřad pro vyšetřování. Jedenáct vražd je však jen „kapkou“ v zabíjení, jehož byli součástí.

Případ se týká masakru, který se odehrál v iráckém Tikrítu v červnu 2014. Tehdy Islámský stát povraždil na vojenské základně stovky armádních rekrutů, většinou šíitského (tedy nepřátelského) vyznání. Odhaduje se, že džihádisté popravili až 1 700 rekrutů. A o rok později Islámský stát zveřejnil „propagační“ video, na němž byl masakr zachycen - včetně obou zadržených.

„Podstata činu, z něhož jsou muži obžalováni, je na tomto videu jasně vidět. Podezřelí nebyli ani zahaleni,“ podotkl finský prokurátor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video