Afghánský prezident Hamíd Karzáí ukazuje inkoustem obarvený ukazováček po svém hlasování v prezidentských volbách. (20. srpna 2009)

Afghánský prezident Hamíd Karzáí ukazuje inkoustem obarvený ukazováček po svém hlasování v prezidentských volbách. (20. srpna 2009) | foto: AP

Někteří úředníci mi stranili, připustil afghánský prezident podvody u voleb

  • 2
Prezident Hamíd Karzáí uspořádal první tiskovou konferenci od srpnových voleb hlavy státu. Připustil, že při volbách mohlo dojít k jistým podvodům a někteří úředníci mu mohli stranit. Zároveň ale řekl, že podvody nebyly takové rozsahu, o jakém mluví pozorovatelé EU. Podle nich může být falešných až 1,5 milionu hlasů.

"Pevně, opravdu pevně věřím v čestnost voleb, v čestnost afghánského lidu a v čestnost vlády v tomto procesu," řekl Karzáí o srpnových volbách.

Zároveň připustil drobné volební podvody. Někteří vládní úředníci mu prý stranili, jiní ale stáli na straně jeho hlavního rivala Abdulláha Abdulláha. To je podle Karzáího nevyhnutelné, "dokud Afghánistán nevybuduje stabilnější státní strukturu".

Podvody podle něj zdaleka nedosahují takových rozměrů, o kterých píší média. "Tisk psal o masivních podvodech, ale ty nebyly tak četné. Pokud nějaké podvody byly, tak malé, to se děje v celém světě," uvedl Karzáí a současně vyzval, aby všechny nesrovnalosti byly "poctivě a nezaujatě" prošetřeny.

Zjištění pozorovatelů EU mě šokovala

Karzáí předstoupil před novináře pouze den poté, co pozorovatelé z EU ohlásili, že může být falešných až 1,5 milionu hlasů, přičemž tři čtvrtiny podezřelých lístků jsou pro Karzáího. Prezident dnes uvedl, že ho vyjádření pozorovatelů "překvapila, ba přímo šokovala". - o zjištění pozorovatelů EU si přečtěte zde

Největší soupeř Hamída Karzáího Abdulláh Abdulláh ukazuje zfalšovaná volební lístek (25. srpna 2009)

Největší soupeř Hamída Karzáího Abdulláh Abdulláh ukazuje zfalšovaná volební lístek (25. srpna 2009)

Karzáí si také postěžoval, že média přinášela převážně negativní zpravodajství z voleb, což je podle něj nefér vůči Afgháncům, kteří nalezli odvahu a navzdory násilí panujícímu v zemi šli k volebním urnám.

"Téměř polovina země byla terčem útoků, na volební místa po celé zemi dopadaly rakety, ale lidé šli i přesto volit," připomněl Karzáí. "Žádám proto respekt k tomuto dni, respekt k hrdinství afghánského lidu," dodal.

Karzáí ještě může přijít o vítězství

TALIBAN ÚTOČIL V KÁBULU

Útočník z Talibanu v autě napěchovaném výbušninami najel kolem poledne místního času v centru města do dvou obrněných vozidel italských jednotek. Zabil šest italských vojáků, dest civilistů a 55 lidí zranil. Exploze zničila nejméně šest dalších automobilů, poškodila 21 obchodů a vyrazila sklo z oken v budovách v okruhu jednoho kilometru od místa incidentu.

Sebevražedný atentátník zabil v centru Kábulu 16 lidí (17. září 2009)

Volební komise včera oznámila výsledky po sečtení sta procent hlasů. Karzáí získal 54,6 procenta hlasů a bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh si připsal 27,8 procenta. Na oslavy v Karzáího táboře je ale podle odborníků ještě dost času.

Vítěze totiž může volební komise oznámit až po vyřešení všech volebních stížností, které lidé posílají ke Komisi pro vyšetřování volebních stížností, fungující pod patronací OSN. Její komisaři v pondělí oznámili, že se budou muset přepočítat výsledky z více než 2500 volebních místností. - více čtěte zde

Vyřešení stížností může podle odborníků trvat týdny či měsíce. Ani pak ale nemusí být o vítězi kontroverzních voleb jasno. Komise totiž také oznámila, že volební účast dosáhla 38 procent, což znamená, že k urnám dorazilo kolem šesti z celkových sedmnácti milionů voličů. Podle EU tak může být podezřelých až 20 procent hlasů.

Pokud by tak byly zrušeny všechny podezřelé hlasy, o nichž informují pozorovatelé EU a ECC, tak by Karzáí spadl pod padesátiprocentní hranici hlasů a musel by se s Abdulláhem utkat ve druhém kole voleb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video