Exministr životního prostředí Pavel Drobil by měl podle některých senátorů ODS opustit i funkci místopředsedy strany.

Exministr životního prostředí Pavel Drobil by měl podle některých senátorů ODS opustit i funkci místopředsedy strany. | foto: Michal Šula, MAFRA

Někteří senátoři ODS chtějí odchod exministra Drobila z vedení strany

  • 27
Občanští demokraté možná budou znovu mluvit o odchodu bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila z funkce místopředsedy strany. Jeho odstoupení kvůli korupční aféře kolem Státního fondu životního prostředí požadují někteří senátoři. Drobilovi kritici tvrdí, že volání po jeho odchodu se ozývá i z některých regionů.

Ostrá slova na Drobilovu adresu pronesl senátor ODS Petr Bratský na úterní veřejné debatě o korupci v pražském kině Světozor.

Petr Bratský"Došlo k obrovskému selhání člověka, který dostal velkou důvěru uvnitř naší politické strany, a když selhal, tak je jeho povinnost okamžitě skončit, sbalit kufry a odejít. Jestliže to neudělá dobrovolně, tak musí být takový tlak na lidi kolem něj a na ty orgány, které rozhodují, aby to udělali za něj a prostě ho vyprovodili k těm dveřím," řekl.

Názor Bratského podpořil i další pražský senátor ODS Tomáš Kladívko: "Já jsem teda názoru padni komu padni. Pokud někdo prokáže v politice jen náznak nějakého stínu nečestného jednání, tak by to měl položit na všech úrovních. To říkám obecně," uvedl.

Senátoři ODS o Drobilově budoucnosti debatovali na úterním jednání svého klubu. Podle předsedy senátorské frakce Richarda Svobody ale toto téma zmínili jen okrajově v rámci debaty o vnitřních záležitostech strany. Klub podle něj k Drobilovu dalšímu působení ve vedení strany nepřijal žádné stanovisko. Požadavek na jeho odchod podle Svobody ani nebyl většinovým názorem.

Svoboda je senátorem za Brno-město. Drobil v médiích dříve připustil, že do křesla místopředsedy strany ho vynesla dohoda severomoravské a jihomoravské ODS.

Regiony nechtějí jen poloviční odchod

Podle Kladívka se debata o Drobilovi odvinula od toho, že řadoví členové v některých regionech žádají, aby Drobilův odchod nebyl jen "půlkrokem" a týkal se kromě vládní funkce i stranické. Požadavek podle něj zazněl prvotně z Prahy, ale i z některých moravských sdružení. Jasné stanovisko podle Kladívka vyplyne zřejmě až z březnových regionálních zasedání.

Podle senátora ODS a teplického primátora Jaroslava Kubery senátoři ODS o Drobilově případu hovořili v rámci obecné debaty o tom, co ODS škodí a co prospívá. V žádné doporučení nebo výzvu ale nevyústila, řekl Kubera.

"To žádná zásadní debata o panu Drobilovi nebyla, ale spíše to bylo obecně o tom, co by měla ODS dělat. Nemůže sklouznout do populismu a každý den mluvit podle toho, co se někomu líbí. Nicméně měla by se chovat tak, aby sama sobě neškodila," dodal Kubera.

Drobil podle některých informací už dříve nabídl rezignaci grémiu strany, to ji ale odmítlo. Podle jiných informací z ODS, ale Drobil ve skutečnosti nikdy svůj odchod grémiu nenabídl. Místopředsedy strany nemůže kromě stranického kongresu nikdo funkce zbavit, odejít mohou z vlastní vůle, pokud je k tomu okolí "dotlačí".

Korupční kauza na SFŽP

Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím nahrávek, na kterých Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky poté zveřejnila MF DNES, ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat.

Ministr se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat na post ministra. Zůstal ale poslancem a místopředsedou ODS.

Případ vyšetřuje protikorupční policie s podezřením na pokus o trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.

Všechny články o kauze si přečtěte zde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video