Někteří radní nehlasují fér

Praha - Je možné, aby při hlasování městského zastupitelstva někdo z členů hlasoval pro navržená usnesení a přitom se vůbec nedotýkal hlasovacího zařízení? Odpověď zní: Ano. Například minulý čtvrtek na schůzi městského zastupitelstva náměstek primátora Otto Kechner (ČSSD) několikrát hlasoval i za náměstka Petra Švece (ODS), který si na opačném konci sálu povídal s jiným kolegou. Tento fakt potvrdil samotný Kechner.

"Já jsem ale za pana Švece nehlasoval, pouze jsem za něj mačkal hlasovací zařízení. On mi řekl, že za někým v sále jde, přisunul hlasovací myš k mým rukou a potom mi na dálku ukazoval, jak mám za něj mačkat zařízení," tvrdí Kechner.

Jedním z mála, kdo si této situace povšiml, byl šéf klubu ODS v zastupitelstvu Petr Bratský. Ten ovšem nejdříve nedokázal pochopit, jak může monitor v sále ukazovat, že Švec hlasuje pro návrhy usnesení, když na svém místě nesedí. "To není možné, vždyť ho nikde nevidím, jak může být pro?" podivoval se a kroutil hlavou. Jeho údiv byl ještě větší, když si nakonec všiml Švece, který byl zabraný do hovoru v jiném koutě místnosti.

První náměstek primátora Petr Švec nevidí na svém chování nic zvláštního. "Důležité je, že sedím tady v sále. Jestli mačkám zařízení já, nebo někdo jiný, není rozhodující," prohlašoval Švec, který podrážděnou reakcí dával najevo, že nechápe, jak se někdo může o takovou záležitost zajímat.

Zcela jiný názor na toto počínání má ovšem například radní ODS Rudolf Blažek, který zpočátku vylučoval, že by se něco takového mohlo někdy stát. "To je přece naprosto absurdní a nepřijatelné, aby mačkal hlasovací zařízení někdo jiný, než komu patří. Bez ohledu na to, zda sedí v sále nebo ne. To je přece jasný nesmysl," prohlásil Blažek.

Z vyjádření náměstka Otto Kechnera ovšem vyplývá, že to nebyl jediný den, kdy si radní při hlasování vypomáhali. Náměstek uvedl, že se tak stává například i tehdy, když někdo z radních nestihne přijít do lavice, například od řečnického pultu. "Nestačí doběhnout, protože je třeba o dvě patra lavic níž. Takže hlasovací myš, která se dá posunout až o metr a půl, za něj zmáčkne kolega, kterému on pokyne. To je docela běžný princip," řekl Kechner.

Svými slovy nepřímo přiznal, že minimálně někteří radní porušují jednací řád zastupitelstva. V něm se nikde nemluví o tom, že radní může hlasovat za svého kolegu podle toho, jaký mu dá pokyn. Podle tohoto řádu se hlasování uskutečňuje jen a pouze prostřednictvím hlasovacího zařízení.

Tato fakta navíc zpochybňují statistiku hlasování od roku 1998, na kterou se někteří členové zastupitelstva odvolávají, když mluví o své disciplíně a pracovitosti. Podle této elektronické statistiky jsou nejaktivnější právě náměstek Švec a jeho soused v lavici, náměstek Martin Hejl - oba mají na hlasování stoprocentní účast. Stejně tak vzniká otázka nad výsledkem a legitimností řady závěrů zastupitelstva, kdy o přijetí mnohdy rozhodoval právě jediný hlas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video