Někteří politici si v Bruselu nepopovídají

  • 141
Zatímco se lídři jednotlivých stran, které mají šanci prosadit se do Evropského parlamentu, nemusí za svoji angličtinu vůbec stydět, ostatní kandidáti už se s tak dobrou jazykovou znalostí většinou pochlubit nemohou.

Kdyby měli čeští kandidáti do Evropského parlamentu dostat známky ze znalostí cizího jazyka, konkrétně angličtiny, úplně by nepropadli, ale jedničkou by se pochlubil také málokdo.

MF DNES s pomocí kanadského novináře Amiela Brucka testovala některé vážné aspiranty na evropskou kariéru. Jeho celkový dojem je tento: "Jen někteří, jako například Richard Falbr či Jaromír Kohlíček, mluví dobře anglicky. Ostatní sice rozuměli, ale často jim chybí slovní zásoba a dělají gramatické chyby."

Osm kandidátů dostalo několik otázek na téma: co by chtěli prosazovat v Evropském parlamentu a zda Evropa potřebuje evropskou ústavu či nikoli. "Často se vyjadřovali v naučených frázích a utíkali z odpovědí," říká Bruck.

Bobošíková si nebyla jistá
Zároveň však dodává, že všichni dokázali reagovat - snad jen s výjimkou dvojky Nezávislých, Jany Bobošíkové, která si vyžádala otázky mailem. Ale ani tak si v pár větách, které v angličtině řekla, nebyla příliš jistá. Odpověděla jen na jednu otázku, ve které si ale spletla význam anglických slov.

Nejslabší z testovaných byli Milan Ekert a Anna Čurdová, kandidáti za ČSSD. Na otázku, co bude jeho hlavní priorita po zvolení evropským poslancem, Eckert odpověděl lámanou angličtinou: "... orientace v budovách, kancelářích."

Na téma evropské ústavy se jeho odpovědi dalo sotva porozumět: "Pozice k ústavě... to by bylo rozšíření a pro nové rozhodování s novými státy... nová situace s 25 státy. Je důležitá pro Evropu." Sám Eckert nepovažuje svoji angličtinu za špatnou. "Stále se ji učím. Z němčiny mám dokonce zkoušku," říká.

Anna Čurdová dokázala promluvit na témata, o která se zajímá, tedy o rovných právech žen a mužů. Jakmile však dostala otázku na téma ústavy, bylo vidět, že jí jde komunikace hůře.

Další testovaní rozuměli otázkám a dokázali se pustit i do složitějších odpovědí. Místy jim však chyběly správné výrazy a dělali gramatické chyby. Jan Březina (KDU-ČSL) bez větších problémů odpověděl na všechny otázky, i když ne příliš konkrétně. "Pobýval jsem v Evropském parlamentu a tam mi moje angličtina plně dostačovala," tvrdí Březina.

Kandidát do Evropského parlamentu za ODS Milan Cabrnoch se vyhýbal delším a složitějším odpovědím. "Ve všech testech někteří dopadnou lépe a někteří hůř," komentoval to Cabrnoch. "Pracuji dva a půl roku v Radě Evropy a dohodnu se, na čem potřebuji. Lépe ale hovořím německy a rusky. Vím, že moje angličtina není dokonalá, a budu se v ní ještě zlepšovat," říká.

Cabrnochův stranický kolega Miroslav Ouzký prošel testem dobře. Pohotově odpovídal, aniž musel hledal vhodná slova, i když v gramatice se dopouštěl chyb.

Jedničky se domluví
MF DNES netestovala lídry vybraných stran, protože je o nich známo, že se anglicky domluví velmi dobře.

Například Jan Zahradil (ODS) či Zuzana Roithová (KDU-ČSL) přecházejí bez problému z češtiny do angličtiny. Podobě je na tom Libor Rouček (ČSSD), který žil v emigraci v Austrálii a za manželku má Američanku. Miloslav Ransdorf (KSČM) se pyšní znalostí několika jazyků a také zkušenosti zahraničních novinářů dokládají, že dokáže angličtinu používat.

Jednička Nezávislých Vladimír Železný by bez angličtiny sotva mohl pro americkou společnost CME řídit televizi Nova, lídr Sdružení nezávislých Josef Zieleniec je bývalý ministr zahraničí.


Video