Znáte dobře svého lékaře?

Znáte dobře svého lékaře? | foto: Profimedia.cz

Někteří lékaři podvádějí, mizí stamiliony

  • 270
Lékaři podvádějí a nechávají si od pojišťoven zaplatit i za zákroky, které pacientům nikdy neudělali. Zdravotní pojišťovny, lékařská komora i pacienti se teď spojili a chtějí se proti tomu bránit. Lékaři si totiž takovými fintami přijdou až na stovky milionů ročně.

Při zjišťování, jestli jejich lékař nepodvádí, by měli pojišťovnám pomoci pacienti. "Chceme od příštího roku klientům posílat zjednodušené roční výpisy s tím, co si na ně jednotliví lékaři a zdravotnická zařízení vykazovali," řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Podobný krok zvažují i ostatní pojišťovny.

Pojišťovny věří, že případné podvody jim pacienti sami oznámí. Výpisy od VZP by mohly začít chodit od května příštího roku. Největší zdravotní pojišťovna v Česku odhaduje, že kvůli podvodům zbytečně vyplatí až miliardu korun ročně.

Další opatření navrhl svaz pacientů. Chce zákon, který nařídí, aby každý, kdo odchází od lékaře, podepisoval výkony, které lékař provedl.

Pacienti netuší, jaké péče se jim "na papíru" dostává
K boji proti podvodníkům už se připojila i Česká lékařská komora. Před měsícem ze svých řad vyloučila plicní lékařku Ivanu Bočevovou ze Zlína. Její případ ukazuje, jak lékaři podvádějí.

Podvod odhalila jedna z pacientek lékařky – Žanna Trechová. Ta si dala v pojišťovně udělat výpis zdravotní péče a zjistila, že si na ni lékařka například v den, kdy byla na pohřbu svého manžela, vykazovala nákladnou několikahodinovou inhalaci.

Propracovaný systém podvodů, na který MF DNES upozornila jako první už před dvěma lety, měli také rehabilitační lékaři na Prachaticku, které vyšetřuje policie. (Jeden z nich se před dvěma týdny zastřelil na pobočce prachatické VZP).

Jen půl procenta
Skupina si vykazovala práci za víc hodin týdně, než kolik jich týden má. Nechali také mezi svými ordinacemi putovat dvaaosmdesátiletého pacienta a rehabilitovali ho každý den.

Muž však o ničem nevěděl, protože žije na druhém konci republiky. Pojišťovna tak přišla o desítky milionů a podobných případů jsou stovky. Už dnes mají lidé možnost si o výpis toho, co na ně lékaři vykazují, pojišťovnu požádat. Ale dělá to málokdo.

Těch, kdo si stěžují, že lékař účtuje péči, kterou nikdy nevykonal, je ještě méně. "Je to jen necelého půl procenta lidí, kteří o přehled požádali," říká mluvčí Víšková. "Nechtějí si to rozházet se svým lékařem kvůli pár korunám," vysvětluje.

Jiná cesta
Jenže těch "pár korun" dělá v součtu desítky milionů ztrát. I proto o zasílání výpisů pacientům uvažují také ostatní pojišťovny.

"Zatím jsme to neudělali kvůli vysokým nákladům. Dopisy je nutné zasílat doporučeně kvůli ochraně citlivých osobních údajů – a to je drahé. Na Slovensku to však pojišťovny zavedly a mají spočítáno, že se to vyplatí," říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček s tím, že by jistou cestou bylo zasílat lidem výpisy jen s daty, kdy u lékařů měli být.

Všeobecná zdravotní pojišťovna na to právě kvůli nákladům chce jít ještě trochu jinak. "Právníci řeší, zda můžeme místo doporučeného dopisu posílat jen stručný přehled – třeba že ta a ta zdravotnická zařízení si na vás loni účtovala peníze. Když lidé budou vědět, že u těchto lékařů nebyli, věřím, že se ozvou a upozorní nás na nesrovnalosti," říká Horák.

Druhá strana mince
Pokud právníci takový způsob zasílání výpisů schválí, první přehledy by pojištěnci VZP mohli dostat příští rok v květnu. Výpisy by však nechodily všem šesti a půl milionu klientů. Výjimkou by byly děti a také lidé, kteří mají svou zdravotní knížku na internetu v systému IZIP.

Ti by si mohli tyto údaje zjistit sami přes speciální heslo. A žádný výpis by nedostali ani lidé, kteří u lékaře vůbec nebyli nebo na které lékař účtoval jen drobné desetikorunové položky.

Mince má však i druhou stranu. Lékaři jsou totiž často nuceni k tomu, aby švindlovali a účtovali pojišťovně práci, kterou neudělali, místo toho, co udělali ve skutečnosti.
"Nutí nás k tomu přísné limity," říká alergoložka z Karlovarska, která si nepřála zveřejnit jméno.

"Když budu psát pravdu, překročím limity a pojišťovna mi strhne peníze nebo mi dá pokutu, že jsem léčila víc lidí nebo napsala víc léků, než kolik mi určili," říká.

Podle Gajdáčka je proto nutné změnit systém, jak pojišťovny lékařům práci proplácejí. „Začínáme pracovat na revizi seznamu výkonů, protože limity jsou opravdu tvrdé a to není dobrá cesta," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video