Umělecké zobrazení vznikajícího planetového páru

Umělecké zobrazení vznikajícího planetového páru | foto: ESO/ L.Calçada

Některé planetky se rozpadají a hledají si vlastní cestu, vyzkoumali Češi

  • 1
Astronomové v čele s českým vědcem Petrem Pravcem přišli na to, že ne všechny planetky jsou jen velkými klidnými kameny, které se pohybují ve svých drahách. Ve skutečnosti jsou to nesoudržná tělesa, která se lámou. Menší část planetky tu větší obíhá a pak si hledá vlastní cestu.

Podle astronomů planetky ovlivňuje Slunce. Sluneční záření totiž dokáže tato malá tělesa silně roztočit - podobně, jako vítr roztáčí větrníky. Nedávno navíc vědci zjistili, že pokud se planetka otáčí příliš rychle, může se rozpadnout.

JAK VYPADAJÍ PLANETKY

Podle posledních výsledků vědeckého výzkumu jsou planetky veliké několik kilometrů, nejedná se však o pevná kamenná tělesa. Ve skutečnosti jsou to hromady suti složené z několika menších kusů, které pohromadě drží vlastní gravitace. Mohou měnit svůj tvar a rozpadat se.

"Od planetky se oddělí menší odštěpek a obě tělesa kolem sebe začnou obíhat. Vznikne tak dvojplanetka, kterých dnes známe už několik desítek," uvedl Petr Sobotka z Akademie věd.

Mezinárodní vědecký tým v čele s Petrem Pravcem z Astronomického ústavu Akademie věd zkoumal, co se děje s planetkami dále. Jejich závěry zveřejnil i prestižní vědecký magazín Nature.

"Astronomové přišli na to, že většina takových planetek nezůstane ve dvojici nadlouho. Malý úlomek se zcela osvobodí z gravitačního pole hlavní planetky a začne Slunce obíhat po své vlastní dráze," dodal Svoboda.

Vědci studovali celkem 35 odštěpených planetkových párů. Tělesa mají dnes své vlastní dráhy, ale tým vypočítal jejich polohu v minulosti. Jasně se ukázalo, že všechny páry měly dříve identickou dráhu, planetky tedy musely miliony let tvořit jedno těleso.

Dánský dalekohled o průměru 1, 54 metru (observatoř La Silla, Chile), který použili čeští vědciIzraelský dalekohled o průměru 1 metru (observatoř Wise, Negevská poušť, Izrael), kterým bylo pořízeno nejvíce měření Dalekohledy v Chile a v Izraeli, na kterých probíhala měření.

Vědci pozorovali planetky na několika zahraničních observatořích a během výzkumu zjistili i další zajímavé souvislosti. "Menší planetka z páru má vždy méně než 60 procent rozměru větší planetky. Tento poměr rozměrů je nutný k tomu, aby se později úlomek dokázal od větší planetky gravitačně odpoutat," dodal Sobotka.

Jakmile se menší kus od planetky oddělí, začne ji obíhat nejprve chaoticky, pak začne většímu úlomku odebírat rotační energii až se nakonec docela oddělí a přejde na jinou dráhu.

Schéma rozpadu planetky a vzniku planetového páru


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video