Pacienti, kteří se chtějí dozvědět maximální cenu svého přípravku nebo maximální výši doplatku, mohou využít databázi na webu ministerstva. Ilustrační foto.

Pacienti, kteří se chtějí dozvědět maximální cenu svého přípravku nebo maximální výši doplatku, mohou využít databázi na webu ministerstva. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Některé léky od ledna zdraží, v lékárnách to může způsobit chaos

  • 301
Od Nového roku mohou v lékárnách nastat zmatky. Vyprší platnost opatření tzv. Janotova balíčku, který snížil ceny léků a úhrad od pojišťoven o sedm procent. Ceny tak zase o stejnou částku vyletí nahoru. Kolik si lidé připlatí, se ale zatím nedá říci, odhady komplikuje složitý způsob stanovování cen.

Zdražení se netýká všech léků, některé naopak zlevní nebo zůstanou na stejné úrovni – hlavně ty dražší. Pro lidi však bude nepříjemné, že se ceny budou rychleji měnit. Při nákupu více balení se navíc může stát, že každé vyjde na jinou částku, protože některá krabička mohla ležet v lékárně déle a přecenění se jí nedotklo. Pacienty to může mást.

Do cen se začala promítat ještě další změna. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokračuje v revizích úhrad – přehodnocuje částky, kterými na léčiva přispívá pojišťovna. Zdravotnictví tím šetří miliardy korun.

"Tato úspora je výraznější než Janotův balíček. Těch léků, u nichž skončila revize, se pak nebude týkat sedmiprocentní zvýšení," vysvětlil ředitel SÚKL Martin Beneš. Takových léků je zhruba dva a půl tisíce z 9 672, které jsou hrazeny z pojištění. Revize začaly i u dalších léků, konkrétně u 1 500 se nyní čeká, až rozhodnutí nabude právní moci.

Jak ušetřit osm miliard

Pojišťovny na léky doplácejí bezmála 50 miliard za rok. Lékový ústav se snaží toto číslo snížit, a tak začal znovu "oceňovat" některé léky. Revize už přinesly úspory pěti miliard. Úřad také přehodnotil maximální možné ceny u léků hrazených pojišťovnou, což přineslo roční úsporu 2,8 miliardy.

Každý obyvatel Česka loni spotřeboval v průměru 29,5 balení léků za 5 563 korun. Ještě v roce 2005 připadalo na jednoho obyvatele 36 balení za 4 581 korun.

"Výpadek" Janotova balíčku by měl léky zdražit jen krátkodobě. Poslanec ODS Marek Šnajdr už připravuje návrh, který prodlouží platnost balíčku a s ním i snížení cen a úhrad. Do ledna ho však poslanci nestihnou schválit.

Přesto je nepravděpodobné, že ceny vylétnou hned po Novém roce. "Je nutné počítat i s tříměsíčním doprodejem léčiv za ceny platné ke konci roku – tedy snížené," uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Revize úhrad, které platí pojišťovny, už podle informací SÚKL ušetřily zdravotnictví pět miliard korun. Úhrady byly mnohdy přemrštěné a lékový úřad je snížil až o desítky procent. Začal u těch, kde čekal nejvyšší úsporu – na léčbu rakoviny, vysokého tlaku nebo vysoké hladiny cholesterolu.

Například u léků na cholesterol klesly úhrady o padesát procent, což přineslo pojišťovnám úsporu 52 milionů. "Smazaly se i rozdíly u léků, které mají stejný účinek," upozornil Beneš a zdůraznil, že v každé skupině nadále zůstává jeden přípravek plně hrazený pojišťovnou – tedy bez doplatku.

Tím, že pojišťovny platí za léky méně peněz, by se měl logicky zvyšovat doplatek, který hradí pacient. Podle Grémia majitelů lékáren to však nenastalo. Farmaceutické firmy začaly ceny samy snižovat, o lék s vysokým doplatkem totiž nemají pacienti zájem, mají-li volbu.

"Demonstroval bych to na léčivech na migrénu – úhrada poklesla o šedesát procent a farmaceutická firma o 60 % snížila cenu," uvedl šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Potvrdila to i analýza reálných cen léků, kterou ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v polovině roku. Ukázala, že pacienti za první čtvrtletí letošního roku nezaplatili za léčení víc, doplatky nestouply.

Ceny léků se teď budou ještě nějaký čas hýbat. Pacienti, kteří se chtějí dozvědět maximální cenu svého přípravku nebo maximální výši doplatku, mohou využít databázi na webu ministerstva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video