Některé léky na tlak podraží

  • 97
Lidé, kteří užívají léky na vysoký tlak, by měli 1. července v ordinacích i lékárnách zpozornět. Není vyloučeno, že právě za preparát, který užívají, budou muset doplácet třeba až 300 korun. Od tohoto dne totiž začne platit nová vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Ta říká, kolik za které preparáty uhradí pacientům zdravotní pojišťovny. A u části léků na tlak, takzvaných sartanů, to bude o celých šedesát procent méně než dosud. Pacienti tak za ně budou doplácet více.

Ale mají i jiné možnosti: lékař jim může předepsat levnější preparáty bez doplatku. Kromě toho výrobci avizují, že se budou snažit doplatky snížit. Pojišťovny budou platit méně i za některé léky na cukrovku či osteoporózu (ne všechny mají levnější alternativu). Naopak zaplatí pacientům některé novinky.

Klíčový problém je v tuto chvíli jinde: vyhláška sice platí od příštího úterý, ale ministerstvo zdravotnictví nedodrželo termíny a lékárníci ani lékaři ji včas nedostanou. Nevědí tudíž, kolik mají pacienti doplácet. Tato situace se opakuje každý půlrok. "Teď je to ale kvůli skokovým změnám katastrofa," řekl mluvčí lékárnické komory Jan Horáček.

Nové ceny v lékárnách: podraží část léků na tlak
Za některé léky, hlavně na vysoký tlak, budou pacienti od července více doplácet. Plyne to z nové vyhlášky. Lékaři jim ale mohou předepsat jiné bez doplatku.

Lidé s vysokým tlakem, kteří užívají medikamenty zvané sartany, budou muset v řadě případů od července sáhnout hlouběji do peněženek a doplatit desítky až stovky korun za balení.

Nebo budou nemocní muset začít užívat dva jiné preparáty (Lozap a Lorista), které budou bez doplatku. Jde o kopie originálních přípravků. Tyto kopie vyrábějí firmy Léčiva a Krka, a to za mnohem nižší cenu.

Na základě toho snížila vyhláška ministerstva zdravotnictví částky, jež za originální léky tohoto typu platí zdravotní pojišťovny - a to o celých šedesát procent. Tak dramatický cenový skok dosud nikdy v lékárnách nenastal.

Farmaceutické firmy vyrábějící originální léčiva tvrdí, že nedokážou tak rychle zareagovat a obratem snížit cenu léků natolik, aby za ně pacienti nemuseli doplácet nic nebo jen málo. Pacienti by tak mohli teoreticky doplácet až 300 korun například za preparáty Diovan, Aprovel, Atacant, Micardis a další.

V řadě případů však budou nakonec doplatky nižší. Výrobce originálních léčiv k snižování cen přivede snaha, aby se udrželi na trhu. Ale samozřejmě hlasitě protestují.

Firma Novartis, jež vyrábí originální lék Diovan, dokonce pohrozila, že stopne veškeré prostředky, jimiž podporuje české lékaře, například jejich cesty na kongresy. Peníze prý hodlá investovat do snížení ceny v lékárnách, aby pacienti, kteří její lék užívají, nemuseli přejít na jiný nebo platit v lékárnách několik set korun.  "Bohužel nějaká spoluúčast bude nutná," uvedl její generální ředitel Roger Meij.

O nižší doplatek se snaží i výrobce preparátu Micardis, chce ho postupně stáhnout až na šedesát korun. "Zda se to podaří, budeme vědět až za měsíc či měsíc a půl," řekl Vladimír Starý z firmy Boehringer Ingelheim.

Zmíněné preparáty by se na druhé straně mohly dostat k většímu počtu pacientů, protože je bude smět předepisovat více lékařů. Pojišťovny též začnou hradit některé nové léky, například pro diabetiky či pacienty s Alzheimerovou chorobou.

Snižování úhrad tam, kde existuje levnější alternativa, je pro pojišťovny jednou z mála cest, jak na to ušetřit. I tak výdaje rostou: Všeobecná zdravotní pojišťovna loni zaplatila za léky 24 miliard korun, o osm procent více než předloni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video