Některé Clintonovy milosti si vysloužily kritiku

Jedním z pozůstatků tradiční královské moci je i v moderních demokratických státech právo prezidenta udělovat milost. Nejvyšší představitel federální vlády USA může podle ústavy buď prominout nebo odložit trest, popř. zastavit vyšetřování. Před čtvrtstoletím například prezident Gerald Ford předem pardonoval Richarda Nixona z jakýchkoli budoucích obvinění v souvislosti s Aférou Watergate poté, co Nixon odstoupil z funkce pod hrozbou odvolání z funkce, tzv. impeachmentu.

Prezident Bill Clinton se letos před vánocemi rozhodl omilostnit tři federální vězně a pardonovat 59 dalších osob pykajících většinou za obchodování s drogami, podvody a daňové úniky.

Kontraverzní milost pro Rostenkowského
Největší pozornost vzbudilo prezidentovo osvobozující rozhodnutí v případu dvaasedmdesátiletého Dana Rostenkowského, bývalého předsedy Výboru pro finance a rozpočet Sněmovny reprezentantů a významného představitelé Demokratické strany. Aféra všemocného Rostenkovskeho, který strávil v Kongresu téměř čtyři desetiletí, vyvrcholila před čtyřmi lety, kdy mu federální soud prokázal zneužívání veřejných fondů. 

Rostenkowski byl po 15 měsících podmínečně propuštěn a nyní překvapivě omilostněn, i když podle ministerstva spravedlnosti neměl na žádost o milost právo. Podle mluvčí ministerstva však prezidentova ústavní pravomoc v tomto ohledu převažuje na zákonem nižšího řadu.

Na základě Clintonova rozhodnutí byla propuštěna také osmadvacetiletá Kemba Smithová, která byla nedávno odsouzena na 25 let bez možnosti podmínečného propuštění - za napomáhání svému příteli, z něhož se k jejímu údajnému překvapení vyklubal šéf skupiny drogových překupníků.

Bush by Clintona za aféru s Lewinskou nejspíš neomilostnil
Očekává se, že Clinton omilostní i další osoby těsně před definitivním odchodem Bílého domů. Někteří komentátoři spekulují, zda sám Clinton nedoufá v generální pardon od svého nástupce. Poslední dobou totiž proskočily zprávy o dalším kole vyšetřování aféry mezi Clintonem a Monikou Lewinskou. Mohl by odstupující prezident doufat v Bushovu velkorysost?  Odpověď je spíš negativní. Prezidentské právo milosti se navíc nevztahuje na případy impeachmentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video