Kontroverzní studie odkrývá mnohá tajemství německé diplomacie

Kontroverzní studie odkrývá mnohá tajemství německé diplomacie | foto: Profimedia.cz

Nekrolog nacistického žalobce z Prahy odkryl tajemství německé diplomacie

  • 267
Němečtí diplomaté se v nacistických zločinech angažovali daleko více než se dosud myslelo a ministerstvo zahraničí to dlouhá léta po válce krylo. Odhalila to studie, která vznikla kvůli nekrologu za německého diplomata a válečného prokurátora v Praze. Obsáhlá práce si však vysloužila i obvinění z nevyváženosti.

Hlubokou sondu do minulosti ministerstva odstartoval v roce 2003 zdánlivě nenápadný nekrolog Franze Nüssleina v ministerském oběžníku. Západoněmecký diplomat byl za války státním zástupcem v Praze a byl tak částečně odpovědný za popravy stovky nepřátel nacistů.

Obálka knihy Ministerstvo a minulostNa základě rozčileného dopisu bývalé vězenkyně gestapa Margy Henselerové tehdejší ministr zahraničních věcí Joschka Fischer zakázal pocty německým diplomatům, kteří byli členy nacistické strany.

Když ale o rok později zemřel bývalý vyslanec u NATO Franz Krapf, který byl dokonce členem SS, diplomaté se proti Fischerově zákazu vzbouřili a zveřejnili velký nekrolog ve Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Fischer v reakci na to ustanovil historickou komisi, která měla za cíl vynést na světlo temná tajemství ministerstva zahraničí. Studie nazvaná Das Amt und die Vergangenheit (Ministerstvo a minulost) má 880 stránek a je výsledkem společného úsilí dvou německých, jednoho amerického a jednoho izraelského historika.

Veřejnosti ji ve čtvrtek spolu s historiky představí dva bývalí a jeden současný ministr zahraničních věcí.

Diplomaté se podíleli na holokaustu, tvrdí historik

Verdikt historiků je přísný. "Dlouho se mělo za to, že ministerstvo zahraničních věcí bylo do nacismu jaksi zataženo nebo že dokonce bylo hnízdem odboje. Ve skutečnosti se od začátku zapojovalo do každé akce pronásledování, deportování a vyhlazení Židů," řekl listu The Independent jeden z historiků Eckhart Conze.

Bývalý německý ministr zahraničních věcí Joschka Fischer

Bývalý německý ministr zahraničních věcí Joschka Fischer

Conze jde dokonce tak daleko, že ministerstvo označuje jako "zločineckou organizaci". Joschka Fischer netají šok nad výsledky studie. "Je mi z toho zle," tvrdí bývalý ministr. Ožehavé jsou ale také zjištění o poválečné historii ministerstva v Západním Německu.

V čele úřadu byl v letech 1951-1955 Konrad Adenauer. Muž, který Německo nastartoval k poválečné konjunktuře, řadu diplomatů s nacistickou minulostí uklidil na posty do arabských a latinskoamerických zemí.

S krytím diplomatů prý pokračoval i sociálnědemokratický ministr zahraničí a pozdější kancléř Willy Brandt. Spolupracoval s politikem FDP Ernstem Achenbachem, který se podle studie za války jako vysoký úředník německé ambasády v Paříži zapojil do deportací Židů do vyhlazovacích táborů. Achenbach prý až do roku 1974 bránil francouzsko-německé dohodě o vydávání nacistů, kteří ve Francii spáchali zločiny.

Pracovník německé ambasády v Paříži a pozdější politik FDP Ernst Achenbach

Pracovník německé ambasády v Paříži a pozdější politik FDP Ernst Achenbach

Bývalý západoněmecký kancléř Willy Brandt v roce 1971

Bývalý západoněmecký kancléř Willy Brandt v roce 1971

Podle studie dokonce diplomaté používali úřad pro pomoc vězňům koncentračních táborů aby informovali uprchlé nacistické zločince o vydávaných zatykačích. Jedním z nich měl být i Klaus Barbie, nechvalně proslulý Lyonský řezník, který unikal spravedlnosti až do roku 1983.

Studie je nevyvážená, tvrdí kritici

Studie však vyvolává mnohé kontroverze. Historici ji vyčítají, že samotné členství řady diplomatů v NSDAP nic nevypovídá o rozsahu jejich podílu na nacistických zločinech. Temná tajemství německé diplomacie však nemůže objasnit především proto, že je nevyvážená.

Historická práce prý například poukazuje na údajný demonstrativní souhlas diplomatů s holokaustem na základě jejich podpisu pod hlášeními popravčích čet. Jejich podpis ale podle listu Spiegel znamená jen to, že si hlášení přečetli.

Na jiném místě se autoři dopouštějí zavádějících závěrů. Diplomatickou misi Franze Krapfa v Tokiu popisují slovy: "O Krapfových aktivitách v Japonsku se toho moc neví, ale je jasné, že němečtí diplomaté se otázkou Konečného řešení (nacistické označení holokaustu, pozn. red.) zabývali i na Dálném východě." Tímto tvrzením ale bez jakýchkoliv důkazů obviňují diplomata z účasti na genocidě.

Německý ministr zahraničí a pozdější říšský protektor Konstantin von Neurath

Německý ministr zahraničí a pozdější říšský protektor Konstantin von Neurath

Nacistický ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop

Nacistický ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop

Současný ministr zahraničí Guido Westerwelle ale studii považuje za cennou práci a chce, aby patřila k povinné četbě začínajících diplomatů. Chystá se také revidovat všechny ministerské publikace, které zamlčují roli diplomatů během nacismu.

Ve výhledu také chce zkontrolovat portréty významných diplomatů na ministerstvu a ambasádách. Diplomatické mise tak možná budou následovat příkladu zastupitelství v Londýně, které portrét předválečného ministra zahraničních věcí a říšského protektora v Praze Konstantina von Neuratha vybavilo vysvětlujícím popiskem o jeho nacistické minulosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video