Pohřební vůz

Pohřební vůz - Pohřební vůz vyjíždí z garáže domu v Protivíně na Písecku, kde časně ráno pětačtyřicetiletý muž podezřelý ze znásilnění, zastřelil jednatřicetiletého kriminalistu a další dva policisty vážně zranil, 17. dubna 2001 | foto: David Veis, ČTK

Někdo velmi lhal, naznačil policista

Měsíc po střelbě v protivínské vile, při níž zemřeli dva policisté a jeden byl těžce zraněn, naznačují pracovníci ministerstva vnitra, že oficiální verze tragédie bude pro mnohé lidi velkým překvapením. Liší se nejen od svědectví Jiřiny Jůzové, jejíž bývalý manžel policisty zastřelil, ale i od výpovědí sousedů.

"Veřejnost se dozví, jak hodně tady někdo lhal," naznačil dobře informovaný zdroj z okruhu policie. Zatím však vzhledem k vyšetřování stále trvá informační embargo, dohady má ukončit až veřejné prohlášení, které na příští měsíc chystají lidé z vedení ministerstva vnitra.

Zdánlivě jednoduchý případ ze 17. dubna, kdy vynervovaný František Jůza zmasakroval v domě bývalé manželky policisty, považují za složitý i vyšetřovatelé.
"Stále shromažďujeme posudky znalců z oboru daktyloskopie a balistiky," sdělil vedoucí týmu vyšetřovatelů Karel Štádlík.

K závěru se chýlí i posudek policejního prezidia. Experti totiž zkoumají, zda se policisté nedopustili při zákroku chyby. "My o žádném pochybení nevíme. Veřejnost v podstatě pravou verzi už zná," tvrdí jihočeský policejní ředitel Bohumil Bezemek.

Přestože svědkové a znalci případu z policejních kruhů slíbili, že do doby veřejného prohlášení nesdělí k případu ani slovo, podařilo se MF DNES protivínský případ rekonstruovat. Pokus vychází z výpovědí dobře informovaných zdrojů, ale i svědků tragédie, a je velmi blízký verzi, k níž dospěli vyšetřovatelé.

Klidné vyjednávání zvrátila exmanželka
Policisty z obvodního oddělení v Protivíně přivedla do vily časně ráno podnikatelka Jiřina Jůzová s tvrzením, že ji znásilnil bývalý manžel. Před televizními kamerami i v tisku tato žena opakovala, že se bála o život, protože ji muž přišel zabít.
Do vily, kde bydlela, Jůza vnikl násilím 16. dubna večer a ženu podle jejích slov několik hodin psychicky i fyzicky terorizoval.

K domu přijela pětice policistů - dva členové protivínské hlídky posílení o specialisty z Písku. Podle předpisů přijeli ohledat místo, kde měla být žena znásilněna. "Přijeli v pět hodin ráno," řekl MF DNES svědek případu z policejních kruhů.

Až v domě výjezdová skupina zjistila, že má co dělat s psychicky zhrouceným mužem. V kritickou chvíli, těsně před tím, než se začalo střílet, stálo všech pět policistů před Jůzou ozbrojeným revolverem ráže 38 a vyjednávali s ním.

Pětačtyřicetiletý muž, který žil tři roky sám v panelákovém bytě v jiné části Protivína a s Jůzovou byl čerstvě rozveden, hrozil, že se zastřelí. Bývalé ženě předal dokonce dopis na rozloučenou. Jůzu dobře znali dva členové protivínské hlídky devětadvacetiletý Ivo Marek a pětadvacetiletý Marek Páral. V prvních minutách se zdálo, že vyhrocenou situaci zvládnou. Jůza hrozil sebevraždou, byl psychicky na dně.

"Až do určité chvíle šlo o rutinní zákrok," řekl jeden z policistů. Ačkoliv muži z výjezdové hlídky začali s Jůzou vyjednávat, měli podle výsledků vyšetřování připraveny zbraně ke střelbě. Taktické zásady jim v tomto případě doporučují člověka odhodlaného k sebevraždě uklidňovat a zbytečně neprovokovat.

Tragický zvrat nastal ve chvíli, kdy Jiřina Jůzová vběhla mezi policisty a bývalého manžela a začala hystericky křičet. Policisté se shodují: kdyby Jůzová zůstala venku, mohli dnes žít tři lidé.

"Hysterickou scénou vyprovokovala zmatek a krátce na to z domu utekla. Po chvíli za ní vyběhl s pistolí i Jůza, ale to už byla žena mimo nebezpečí," říká dobře informovaný policejní zdroj. Svědci tvrdí, že Jůza po bývalé manželce nestřílel.

Teprve poté namířil psychicky vyšinutý muž revolver na Marka Párala a zmáčkl spoušť. Kulka prolétla lebkou policisty a skončila v hlavě Ivo Marka, který stál za svým kolegou. Páral byl sice zčásti ochromen, zůstal ale celou dobu konfliktu při plném vědomí. Snažil se dokonce těžce raněnému Markovi, který pak zemřel po několika hodinách v nemocnici, dát svou zbraň.

Druhou střelu Jůza vypálil na jednatřicetiletého a neozbrojeného kriminalistu z Písku Daniela Stýbla, jednoho z hlavních vyjednávačů. Střela ho zasáhla do hrudníku pod krkem. Ostatní dva neozbrojení policisté z Písku (vyšetřovatel a technik) se snažili Jůzovi uniknout.

Po zmatku v domě se šokovaný Jůza zavřel v dětském pokoji a prostřelil si hlavu. Zemřel po třech dnech na pražské klinice, aniž se probral z bezvědomí. Marek Páral s čistým průstřelem hlavy (kulka vnikla do lebky pravým spánkem, prolétla dutinou lebeční v místě, kde nepoškodila mozek a vyšla nad levým uchem) měl podle ošetřujících lékařů zázračné štěstí. Od smrti jej dělily milimetry, možná setiny milimetrů.

Verzi o vyjednávání mezi policisty a ozbrojeným Jůzou podpořil i ministr vnitra Stanislav Gross. "Můžeme říci, že se policisté zachovali až moc lidsky," komentoval ministr tragédii po vyslechnutí zraněného Párala v nemocnici. Ten se po průstřelu zotavoval natolik rychle, že si od lékařů vymohl účast na pohřbu kamarádů.
Páralovi blízcí mu to však rozmluvili.

Mladého policistu povýšil policejní prezident Jiří Kolář do hodnosti podporučíka. Do domácího ošetřování ho lékaři z českobudějovického nemocničního oddělení neurochirurgie propustili 4. května.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video