Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někdo se nás snaží škrtat, stěžoval si Vondra na obcházení Česka

  14:38aktualizováno  14:38
Na tom, že při jednání Evropy s Blízkým východem bude hrát první housle Francie, se už loni dohodli Nicolas Sarkozy s premiérem Topolánkem. Vyjednávání o Gaze bylo toho ukázkou. Češi teď mají pocit, že je Francie obchází. Potvrzuje to záznam jednání českých a francouzských diplomatů, který má iDNES.cz k dipozici.

Čechům není úplně jasné, jak si Sarkozy vedení Unie pro Středomoří představuje. | foto: ČTK

Francouzskému předsednictví odbíjely poslední hodiny, když Izrael spustil vojenskou operaci Lité olovo a zaútočil na Gazu. Hyperaktivní francouzský prezident svolal ještě na poslední den svého předsednictví schůzku ministrů zahraničí Sedmadvacítky a i následná vyjednávání mezi Izraelem a Palestinci se nesla pod jeho taktovkou.

Evropská média ho proto kritizovala za neschopnost "opustit zář reflektorů" a politici za to, že "dvoukolejnost" mise na Blízký východ vypadala nedůvěryhodně. Česká média zase psala o tom, jak Sarkozyho mise zastínila tu českou.

Přitom při schůzce premiéra Mirka Topolánka s Nicolasem Sarkozym loni 31. října, jejíž přepis unikl do médií, byl přesně takový postup - i když jen v obecné rovině - dohodnut. Přenech mi vliv na Unii pro Středomoří, já ti nechám vládu nad Východním partnerstvím, nabízel tehdy Sarkozy Topolánkovi. Ten souhlasil. - čtěte Sarkozy Topolánkovi: Arabové jsou hrozní, víš?

Unie pro středomoří je svazek vzniklý za francouzského předsednictví, spojuje země EU, Bálkanu a africké a blízkovýchodní země kolem Středozemního moře. Francie této unii šéfovala do konce roku, ráda by si ale vliv podržela i nadále. - více o Unii pro Středomoří

K tomu potřebuje souhlas ostatních zemí EU a právě proto Sarkozy po Topolánkovi žádal, aby ho jako nastávající šéf EU v tomto úmyslu podpořil. Na oplátku zajistí, aby měl Topolánek několik let vliv ve Východním partnerství, což je projekt Polska, Švédska a Česka, který vznikl v reakci na Unii pro Středomoří.

Vondra: Někdo nás chce škrtat

Podle dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici, ale nebylo Čechům úplně jasné, jak si Sarkozy vedení Unie pro Středomoří představuje a jak chce sladit hlasy Francie, Egypta a České republiky, které do jejího chodu mají mluvit.

Češi navíc měli pocit, že Sarkozyho sliby nejsou v praxi dodržovány a Francie je obchází. Když má za Unii pro Středomoří podle Sarkozyho mluvit Francie a Egypt, jaká pak bude role Česka? ptali se v listopadu čeští ministři francouzského diplomata Jean Pierra Jouyeta. (VIZ RÁMEČEK)

"Dohodu z Elysee respektujeme. Nerozumím ale, proč v některých debatách v minulém týdnu se vytrácí Česká republika jako země spolupředsednictví Unie pro Středomoří a že se mluví jen o Egyptu a Francii," zlobil se podle záznamu rozhovoru ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra na schůzce, která se konala pár dní po jednání Topolánek-Sarkozy.

A připomínal, co francouzský prezident slíbil. "Na papíře, na který záměr naskicoval Sarkozy při našem jednání v Elysejském paláci 31. října, to bylo jasné. Jako kdyby nás někdo zkoušel i škrtat," mračil se Vondra.

Francouzský diplomat obavy Čechů vyvracel. "Nikdy jsem neslyšel, že by někdo chtěl Českou republiku z projektu škrtat," dušoval se státní tajemník ministerstva zahraničí Francie Jouyet.

Vysvětloval, že za Jih (tedy africké členy Unie pro Středomoří) bude mluvit Egypt, za Sever (tedy EU) Unie zastupovaná Českou republikou, praktický hlas a konkrétní řešení ale nakonec zazní z Francie, která bude Unii pro Středomoří spolupředsedat. "Věcně mi to přijde srozumitelné. Nepůjde o porušení institucionálních zásad EU," dodal Jouyet.

První zkouška: krize v Gaze

Sarkozyho plán pak přesně zafungoval při následném vyjednávání s Izraelem a Palestinci, kteří do Unie pro Středomoří také spadají. Na místo sice odcestovala delegace EU pod vedením ministra Schwarzenberga, rozhodující jednání ale vedl Sarkozy. Nebo alespoň takový dojem v médiích vzbuzoval.

"Protože se Francii podařilo navázat přátelství a důvěru se všemi zúčastněnými, nese také zvláštní odpovědnost," obhajoval svou duplicitní misi pro jeden z libanonských deníků.

Sarkozyho hájil i Topolánek. Možná mu zastínění české mise nemuselo být po chuti, dohodu z Elysee ale musel respektovat. Podle něj prý francouzský prezident cestu na Blízký východ plánoval dlouhodobě.

Pochopení pro dvojitou misi má i prezident Václav Klaus. "Nehledejme v tom veliký spor. Francie je hráčem na světové politické scéně, má své zájmy a dlouholeté kontakty v arabském světě. Je logické, že vystupuje tak, jak vystupuje," nechal se slyšet prezident.

Neshody i kvůli Obamovi

Unie pro Středomoří ale není jedinou agendou, kde mají čeští diplomaté pocit, že se Sarkozym domluvené záležitosti Francie nedodržuje. Záznam ze schůzky ukazuje, že neshoda panuje i ohledně pozvání příštího amerického prezidenta.

"Zaznamenali jsme, že 15. února byl do Paříže pozván Obama na setkání G20. Máme přeci dohodu, že nový americký prezident pojede do Prahy na setkání s EU27, které by se mělo konat začátkem dubna před summitem NATO," vytýkal Vondra Jouyetovi.

"To je jasné, naše dohoda platí," ubezpečoval Francouz, Vondra se ale nedal. "Takže před summitem NATO? Umíš si představit, že by Obama přijel do Evropy dvakrát? Včera totiž premiér Topolánek předával prezidentu Sarkozymu zvací dopis pro Obamu, v Bruselu," připomněl český ministr.

Jouyet nakonec připustil, že Obama zřejmě dvakrát nepřijede. "Nemyslím, že by přijel dvakrát. Pohltí ho domácí politika. Má spoustu jiné práce," řekl.

Diplomaté se pak bavili i o Lisabonské smlouvě a o tom, že je potřeba na Iry vytvářet nátlak kvůli opakování referenda. "Chceme na Irsko vytvořit tlak, a použít všechny dostupné nástroje. A pokud budeme chtít najít dohodu do konce roku 2009, tak budeme velmi pragmatičtí," uzavřel Jouyet jednání.

Vondra, Schwarzenberg a Jouyet

Záznam z rozhovoru Alexandra Vondry se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí Francie pro evropské záležitosti Jean Pierre Jouyetem, 8. listopadu 2008, Hotel Westin, Paříž, 14:00-14:50

Přítomni:
Za ČR: Alexandr Vondra, Karel Schwarzenberg, Pavel Fischer

Za Francii: Jean Pierre Jouyet, Lisa Bellulo, Jonathan Lacote

Alexandr Vondra
Dohodu z Elysee (dohoda Sarkozyho s Topolánkem, viz výše, pozn. red.) respektujeme. Nerozumím ale, proč v některých debatách v minulém týdnu se vytrácí Česká republika jako země spolupředsednictví Unie pro Středomoří a že se mluví jen o Egyptu a Francii. Přitom na papíře, na který záměr naskicoval Sarkozy při našem jednání v Elysejském paláci 31/10, to bylo jasné. Jako kdyby nás někdo zkoušel i škrtat.

Karel Schwarzenberg
Ano, normálně EU přeci uznává jen jedno rotující předsednictví. Jaká role zůstane pro Českou republiku, když za jih bude mluvit Egypt a za sever Francie? To znamená, že máme dělat moderátora mezi Severem (země na sever od Středozemního moře, tj. EU, pozn. red.) a Jihem (země na jih, tj. africké a blízkovýchodní)? Je přirozené, že Francie má o oblast zájem, ale nesmíme přeci porušit EU pravidla.

Jean Pierre Jouyet
Nikdy jsem neslyšel, že by někdo chtěl Českou republiku z projektu škrtat. (...) Prakticky to bude takto: Česká republika bude mluvit za předsednictví Unie, bude mluvit o rozpočtu EU, o návrzích EU Rady, bude mluvit za EU 27. Egypt vysvětlí, co by chtěl rozvíjet. A Francie jako spolupředsednická země řekne: „viděli jsme právě, že EU nemá prostředky. Ale sehnali jsme soukromé financování na konkrétní projekt v energetice nebo dopravě. Nebo se nabízí státní příspěvek Německa či Turecka.“ Půjde tedy nikoli o dialog, ale o trialog.

Věcně mi to přijde srozumitelné. Nepůjde o porušení EU institucionálních zásad. Za technické věci však nejsem odpovědný.

Karel Schwarzenberg
A poslední otázka – Turecko a Izrael. K jaké skupině mají patřit? Sever nebo jih?

Jean Pierre Jouyet
Izrael spíše na jih, bude mít jakýsi zvláštní status z titulu své dosavadní spolupráce s EU. A Turecko, vedeme s ním přístupové rozhovory. Tj. zájmy Turecka musí Česká republika brát v potaz v rámci EU. A Turecko bude mít navíc zástupce generálního sekretáře Unie pro Středomoří.

Alexandr Vondra (uzavírá)
Ani jeden jste nebyli v Elysee na jednání. Proto navrhuji se vrátit k formulaci z dopisu Nicolase Sarkozyho premiéru Topolánkovi, kde se mluví o trojím spolupředsednictví. A je třeba dát všude na vědomí, i v Marseille, kde chyběla na summitu Unie pro Středomoří určitá srozumitelnost...

CELÝ ZÁZNAM NAJDETE ZDEHlavní zprávy

Další z rubriky

Bývalý ministr obrany Martin Barták přichází na jednání Městského soudu v...
Exministr Barták: Letouny CASA byly správný produkt za odpovídající cenu

Koupil se správný produkt za odpovídají cenu, řekl o letounech CASA v úterý u soudu někdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové a pozdější šéf resortu...  celý článek

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v...
Babiš pomocí státu ničil oponenty, tvrdí Zaorálek. Výmysl, opáčil šéf ANO

Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka jsou v Česku pomocí zajišťovacích příkazů likvidovány firmy, které jsou konkurencí pro podnikatelské aktivity...  celý článek

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz
Zájemci o Hrad prozradili, jaké by chtěli pravomoci. Ohodnoťte odpovědi

Má hlava státu v Česku adekvátní množství pravomocí? Měly by jí přibýt? A o čem by prezident rozhodovat neměl? V šestém kole projektu Otázka pro prezidenta se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.