Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někdo musí hájit i optiky a záchranáře, říká exministryně o komoře nelékařů

  16:14aktualizováno  16:14
Vznikající komora nelékařů má podle prezidentky České asociace sester Dany Juráskové posílit postavení menších zdravotnických profesí. Nyní se například laboranti nebo fyzioterapeuti jen těžko dostávají k informacím. Pomoci má komora i při komunikaci, protože nebude potřeba oslovovat několik desítek subjektů.

Dana Jurásková, prezidentka České asociace zdravotních sester. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jaký je důvod vzniku komory nelékařů?
Důvodů je několik. Hlavní je ten, že ve zdravotnictví funguje mnoho kategorií pracovníků, a jejich postavení je různé. Tři povolání mají svou komoru (lékaři, zubaři a lékárníci - pozn. red.), a pak jsou tu další povolání, která mají své odborné společnosti, ale ty nejsou nijak sjednocené, i když je pojí řada obecných principů. Tyto profese pak mají složitý přístup k informacím a kvůli své velikosti i "významu" mají slabší pozici. Je pro ně obtížné se dostat k jednacímu stolu. Tato nerovnováha není úplně vhodná.

Dalším důvodem je, že Česká asociace sester (ČAS) jako největší profesní organizace získala postupem let řadu neformálních kompetencí. Jak ministerstvo, tak další orgány, totiž potřebují partnera schopného řešit zásadní zdravotnické otázky, které nejsou přímo v rukou lékařů. To jsme nabídli. Komora by tak měla usnadnit komunikaci. Narážím například na to, že při vypořádání připomínek k různým zákonům je potřeba komunikovat s několika desítkami subjektů, a to je náročné.

Jak dlouho nápad vznikal?
Nápad založit komoru, která by sdružovala minimálně všeobecné sestry a porodní asistentky, se objevil už v roce 1990. Po několika letech se iniciativa znovu obnovila, ale ani jednou nebyla úspěšná. Ten pocit, že by bylo dobré se sdružit, však trvá celou dobu. Konkrétní aktivita vznikla loni v červnu, kdy jsme jako Česká asociace sester (ČAS) pozvali odborné společnosti k jednacímu stolu. Byli jsme velmi překvapeni, že už tehdy se ozvali téměř všichni, i když je to dobrovolné.

Komora nelékařů

Vznik komory ohlásila bývalá ministryně zdravotnictví v lednu. Organizace by měla sdružovat nelékařské zdravotnické profese, tedy například sestry, porodní asistentky, záchranáře nebo fyzioterapeuty. Celkem se na přípravách podílí 26 profesních organizací, které zastřešují práci asi 155 tisíc lidí. (podrobnosti čtěte zde)

Komora by mohla začít fungovat od roku 2013 v souvislosti s novelou o podmínkách výkonu nelékařských povolání, která se nyní připravuje.

Které asociace spolupráci odmítly?
Jednání se odmítly účastnit tři organizace. Asociace klinických logopedů ČR sice byla na prvním jednání, ale tam zástupci vysvětlili, že chtějí vytvořit vlastní komoru. Asociace klinických psychologů ČR odmítla spolupráci z podobných důvodů hned na začátku. Jejich postoj chápeme, je to dobrovolná aktivita. Kromě toho jsme dostali záporné stanovisko Asociace reprodukční embryologie. To je velmi malá odborná společnost, která má natolik specifické problémy, že nevidí pro členství důvod.

Pokud komora vznikne, budou organizace dále fungovat samostatně?
Mohou, je to na jejich rozhodnutí. Samozřejmě by bylo výhodné, kdyby do komory vstoupili a byli tam aktivní ti nejlepší odborníci v daných profesích. Vedle komory mohou paralelně fungovat odborné společnosti, podobně jako existuje Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně versus Česká lékařská komora (ČLK). Záleží také na tom, jak bude komora aktivní, jak bude fungovat a jaký přitáhne zájem členské základny. Velkou diskuzí je forma členství, ale to se bude odvíjet od toho, jaké kompetence komora dostane.

Jakou navrhujete formu členství?
Pokud budou kompetence dané zákonem silné a budou vycházet z našeho návrhu, bude zřejmě navrženo i povinné členství. Záleží nám na tom, aby byla pravidla pro fungování komory stejná pro všechna povolání, která jsou v komorách sdružena. Budeme se snažit prosazovat stejný postup.

V některých ohlasech zaznívá, že se činnost komory nakonec stejně smrskne jen na peníze, protože asociace nemají dost společného. Jak se komora vyrovná s velkou rozmanitostí členů?
S touto kritikou tak úplně nesouhlasím. Pro všechna zdravotnická povolání obecně existuje mnoho společných principů, na základě kterých se pracovníci vzdělávají, pracují a jsou regulováni. Ta správní část se nepochybně dá propojit. Odborná problematika je pro každou společnost pochopitelně jiná, ale to nám vůbec nevadí. Jsme různorodí, ale jak ukazuje několikaměsíční spolupráce, jsme schopni se dohodnout. Dokážeme povýšit a zkultivovat, co je nám společné, a naopak zachovat a najít systém v tom, co je pro každé povolání specifické. Jsme schopní standardizovat péči a zavádět systémy kontroly a dohledu nad kvalitou v konkrétní praxi.

Jak se lze vyvarovat toho, aby odborná organizace neplnila funkci odborů? České lékařské komoře to ministerstvo někdy vyčítá.
Je to obtížné, ale jako ČAS jsme to za celá ta léta dokázali, i když jsme řešili i věci na hraně. Vzhledem k našemu členství v Mezinárodní radě sester máme například povinnost dohlížet na to, aby ve státe pracovalo dostatečně množství sester a porodních asistentek, aby mohla být poskytována kvalitní péče, a máme také dohlížet na dostatečné vzdělání a odpovídající ohodnocení pracovníků. Když už jsme se zapojili do aktivit souvisejících s platy, tak ve spojení s upozorňováním na hrozící velký úbytek sester a z toho plynoucí nutnost povolání stabilizovat. Jednou z možností stabilizace je přitom i plat. Tato aktivita by měla být vedena minimálně ve spolupráci s odborovými organizacemi. Nemůže to být primárně aktivitou odborných organizací.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Až 7000 lékařů a 400 lékáren se ve středu zapojilo do protestu proti návrhu...
Lékaři na protest zavřeli ordinace. Peníze nejsou, zopakoval ministr

Až 7 000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů ve středu neotevřelo ordinace. Několik stávkujících lékařů ale ošetřuje alespoň akutní...  celý článek

Jak je zjevné, tragická nehoda pendolina s kamionem na přejezdu ve Studénce...
Studénka odmítá projekt na řešení nebezpečného přejezdu. Nepočítá s kamiony

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo...  celý článek

Pavla Dandová potřebuje každé tři týdny sehnat 96 tisíc korun, aby mohla...
Žena musí prodat byt. Pojišťovna jí odmítla proplatit lék na rakovinu

Zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit matce dvou tříletých dětí cílenou biologickou léčbu, která by jí pomohla v boji s rakovinou. Léčbu doporučili i lékaři,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.