Nejzkorumpovanější je politika, říká průzkum

  • 37

Z průzkumu Gallupova ústavu pro Transparency International, kterého se účastnilo na padesát tisíc lidí v 64 zemích, vyšly nejhůř právě politické strany.

Respondenti známkovali instituce jako ve škole. Pětka vyjadřuje mimořádnou míru korupce, jednička nekorupční prostředí. Partaje získaly v celosvětovém průměru čtyřku. V České republice dopadly jen o jednu desetinu lépe.

V Evropě se strany těší největší důvěře na Jutském poloostrově. Dánové sice ohodnotili korupci ve stranách příznivou známkou 2,6, ta je ovšem v této zemi poslala na dno žebříčku. Nejlépe strany dopadly v Singapuru (1,9).

Celosvětově "nejprohnilejší" institucí jsou podle známky 4,9 politické strany v Ekvádoru. Lidé ve většině zemí se domnívají, že korupce více zasahuje do politiky než do podnikání nebo soukromého života.

Pomoci má Protikorupční úmluva OSN
"Je na čase vyvinout mezinárodní úsilí a prosadit nulovou toleranci politické korupci a vymýtit praktiky, kdy se politici povyšují nad zákon, okrádají občany a skrývají se přitom za parlamentní imunitu," řekl člen představenstva TI Akere Muna.

Transparency International chce prostřednictvím svých národních poboček vyvíjet tlak na vlády a parlamenty, aby přijaly Protikorupční úmluvu OSN. Dosud ji ratifikovalo dvanáct zemí, v platnost vstoupí, až jich bude třicet.

Úmluva má usnadnit zabavování nezákonně získaného majetku v politice a ulehčit stíhání zkorumpovaných politických vůdců, kteří prchnou do zahraničí.

Druhé místo obsadila policie
Druhá největší korupce je podle Čechů v policii, která získala známku 3,8. Hůř nebo stejně jsou na tom s korupcí u policie zhruba v polovině zemí, kde se průzkum konal. Nejlépe obstáli policisté ve Finsku a Singapuru, nejhůře v Nigérii.

Češi patří k národům, které nejčastěji sahají do kapsy pro úplatek. Za poslední rok se jich s podplácením setkala asi čtvrtina. To je víc, než třeba v Bulharsku, Turecku, Mexiku nebo sousedním Polsku. Stejně uplácejí Rumuni nebo Rusové.

Víc kvete úplatkářství jen v Keni, Litvě, Moldávii a Nigérii. Prvenství patří Kamerunu.

V Dánsku a Nizozemsku lidé vybrali za nezkorumpovanější média, v Řecku a Kosovu zdravotnictví. Podle Norů bují korupce nejvíce v obchodním sektoru a církvích. Ty vyšly z průzkumu nejlépe, získaly hodnocení 2,7, v Česku dokonce 2,2.

Nejméně Čechů se setkalo s uplácením ve veřejných službách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video