Čunek by měl podle státních zástupců zveřejnit závěrečné usnesení.

Čunek by měl podle státních zástupců zveřejnit závěrečné usnesení. | foto: Dan Materna, MF DNES

Nejvyšší žalobci posvětili zastavení Čunkova stíhání

  • 919
Kauza údajné korupce předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka definitivně končí. Nejvyšší státní zastupitelství přezkoumalo rozhodnutí jihlavského žalobce Arifa Salichova o zastavení trestního stíhání Čunka. Potvrdilo, že verdikt o osvobození Čunka platí.

"Ano, rozhodnutí potvrzuji," řekl iDNES.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Foltán.

Zároveň ale řekl, že od Renáty Vesecké vyšel apel, aby Jiří Čunek, zástupce firmy H&B REAL Petr Hurta nebo jejich advokáti zveřejnili závěrečné usnesení. 

"Protože Vesecká, Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) ani další orgány soustavy nejsou oprávněny verdikt zveřejnit," vysvětlil Foltán.

Rozhodnutí mluvčí zdůvodnil i tím, že veřejnost by měla být informována a současně by se zlepšila celá transparentnost případu.

"Můžu říct jedině to, že ten skutek se nikdy nestal. Je to falešné obvinění. Určitě to nebylo řízeno zhrzenou ženou, ale někým jiným," reagoval Čunek pro ČTK bezprostředně po rozhodnutí NSZ.

NSZ potvrdilo kroky jihlavského žalobce Arifa Salichova, který tento týden už podruhé zastavil stíhání Jiřího Čunka. - více zde 

Korupční kauza Jiřího Čunka

Policie chce obžalobu svědků
Poprvé osvobodil šéfa lidovců v srpnu. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká mu ale poté nařídila případ znovu otevřít. Jeho ukončení bylo podle ní předčasné.

Policie Čunka vinila z toho, že si jako starosta Vsetína vzal 11. února 2002 úplatek půl milionu korun od zástupce firmy H&B REAL Petra Hurty.

Čunek to razantně popíral. Hlavní svědek, jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová, naopak opakuje, že byla svědkem předání úplatku.

Čunek v kauze stíhán nebude, to samé se ale zřejmě nedá říct o dvou lidech, kteří svědčili v jeho prospěch. Policie navrhla obžalovat dva svědky z křivého svědectví. Žalobce o jejich návrhu rozhodne v příštích dnech.

Falešné alibi podle policie Čunkovi poskytli vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík a náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček. - více zde

Kauza Čunek

Prosinec 2006 - V deníku MF DNES se objevily zprávy o vyšetřování senátora Jiřího Čunka pro podezření z korupce.

7. února 2007 - Senát zbavil Čunka imunity.

9. února 2007 - Policie obvinila Čunka z přijetí úplatku.

27. dubna 2007 - Policie ukončila vyšetřování Čunkovy kauzy.

8. června 2007 - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) odebralo kauzu přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělilo ji žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy. Důvodem prý byla Obstova procesní chyba.

20. června 2007 - ČSSD poté, co neprosadila sněmovní diskusi o případu, vyvolala hlasování o důvěře vládě. Kabinet je přežil.

6. srpna 2007 - Salichov zastavil Čunkovo trestní stíhání. Za nejzávažnější vadu vyšetřování označil počínání vyšetřovatele Milana Šošovičky.

20. října 2007 - Deníky MF DNES a Právo napsaly, že žalobce, který měl na NSZ přezkoumat srpnové rozhodnutí v kauze Čunka, dospěl k závěru, že zastavení jeho stíhání bylo nezákonné.

27. října 2007 - Deník Právo napsal, že Šošovička ani jeho podřízení nespáchali při práci na Čunkově případu podle okresního státního zastupitelství v Olomouci trestný čin.

7. listopadu 2007 - Čunek podává demisi na vládní funkce.

20. listopadu 2007 - Jihlavský státní zástupce Arif Salichov podruhé zastavil Čunkovo stíhání.

22. listopadu 2007 - Policisté navrhli obžalovat dva svědky z Čunkovy kauzy, kteří byli obviněni z křivého svědectví. 
  - NSZ přezkoumalo a ponechalo v platnosti Salichovovo rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Čunka.

Zdroj: ČTK



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video