Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nejvyšší žalobce a ministr Pospíšil jednali o kauze Drobil

  • 140
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se kvůli kauze Drobil sešel s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. K jednání je vyburcovaly zveřejněné informace o zasahování do kauz údajné korupce na Státním fondu životního prostředí.

Oba vysocí činitelé české justice se sešli v podvečer. Zemanova mluvčí Helena Markusová po schůzce sdělila, že nejvyšší státní zástupce podal ministrovi pouze obecnou informaci o provedené kontrole v kauze Drobil.

Zeman prý také zadal Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 (které kauzu řeší) další úkoly, které ale nechtěl konkretizovat. Nejvyšší státní zástupce nemůže podle Markusové zasahovat do živé kauzy. Nyní si ale vyžádá podrobnou informaci o stavu věci a prošetří se únik informací.

Kauza SFŽP

Na kauzu údajné korupce na Státním fondu životního prostředí upozornil na konci loňského roku odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky poté zveřejnila MF DNES, ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

Týdeník Respekt v posledním čísle upozornil na podezřelé tlaky ve vyšetřování kauzy údajné korupce na SFŽP, v níž figuroval i tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Týdeník v pondělí zveřejnil část interního dokumentu pražského státního zastupitelství. Městská státní žalobkyně Jana Hercegová v něm státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou navádí k tomu, jak má postupovat v případě vyšetřování kauzy SFŽP. Na případ upozornil jeho někdejší šéf Libor Michálek. V podezření se ocitl i tehdejší ministr Drobil.

Kauza byla již jednou zastupitelstvím v Praze 1 uzavřena s tím, že tehdejší ministr vnitra Radek John a premiér Petr Nečas neporušili zákon, když nijak nejednali poté, co se o možné korupci dozvěděli. Nejvyšší státní zastupitelství ale přikázalo Pokorné se k případu vrátit a prověřit přímo Drobilovu korupční nabídku, kauza proto pokračuje.

Místopředseda ODS  a poslanec Pavel Drobil odmítl jakékoliv spojování s Janou Hercegovou, a nevidí proto důvod, proč by měla případ ovlivňovat. "Neznám ji, nikdy jsem se s ní neviděl," řekl Radiožurnálu

Útoky prospějí jen zločincům

Pražský vrchní státní zástupce označil  celou věc za "útok na nejvyšší státní zastupitelství". Podle něj jsou média prostředníkem informací, jejichž uveřejňování slouží zločineckým organizacím. "Situace v poslední době je natolik vyhrocená, že dochází k destrukci soustavy státního zastupitelství," řekl na tiskové konferenci Rampula. Státní zástupci podle něj nabývají pocit, že jejich postup může být kdykoliv napaden a tím i znedůvěryhodněn.

To, že by měly být kauzy jakkoliv ovlivňovány, pražský vrchní žalobce odmítl. Nařídil prý kontrolu 19 tisíc věcí, které byly napadeny od roku 2007. Při kontrole nezjistil nezákonný postup.

Státní zástupci shodně tvrdí, že k žádnému ovlivňování nedošlo. Hercegová podle svých slov Pokornou pouze upozorňovala na to, že policie při zahájení trestního řízení popsala skutek tak, že zcela neodpovídá všem souvislostem, za jakých se rozhovor uskutečnil. Pokorná prý není vázána názorem městské žalobkyně, musí jí pouze předložit své závěry. "Mé doporučení je zcela transparentní a vydané písemnou formou," tvrdí Hercegová.

"Obvodní státní zastupitelství i policie si důkazy v případu vyhodnocují samy," sdělila Pokorná. Podle ní je zcela běžné, že nadřízená žalobkyně vydá doporučení, dělá se to prý ve všech "právně a skutkově složitých věcech".

Kauza ohrožuje Rampulu

Respekt uvedl, že stopy po ovlivňování vedou na městské a vrchní státní zastupitelství. Hlavu vrchního pražského žalobce Vlastimila Rampuly Zeman na ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi žádal už v březnu.

Po zveřejnění nových informací chce Zeman svůj požadavek zopakovat. "Na odvolání pana doktora Rampuly trvám," napsal v SMS pro iDNES.cz Zeman.

"V tuto chvíli nemám žádné rozhodnutí ministra spravedlnosti, musím proto vyčkat, až pan ministr vyhodnotí návrh pana Zemana," řekl o své budoucnosti Rampula s tím, že ministr k Zemanově návrhu musí zaujmout nějaké stanovisko.

Rampulova předchůdce na postu pražského vrchního zástupce Jiřího Kulvejta Pospíšil v minulosti odvolal. S odvoláním Rampuly ale může otálet i kvůli obavě, aby se neopakovaly zmatky ze severních Čech. Tamní žalobce, odvolaný v roce 2008 kvůli podezření z manipulací v kauze Čunek, letos uspěl s odvoláním u soudu a vrátil se do funkce, kterou ale mezitím obsadil jiný státní zástupce.

Ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR Jan Bárta upozorňuje, že ministr spravedlnosti nemá povinnost nejvyššímu žalobci automaticky vyhovět. "Od toho je ministr, aby zvážil a rozhodl, zda jsou důvody natolik závažné, aby vrchního státního zástupce odvolal," řekl iDNES.cz Bárta.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video