Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tajné informace si musíme ověřit, ne spoléhat na špiony, rozhodl soud

  • 7
Nejvyšší správní soud rozhodl, že soudci musí mít přístup k utajovaným skutečnostem, pokud se týkají posuzovaného případu. Podle něj není možné spoléhat jen na názor zpravodajských služeb. Z tohoto důvodu vrátil k novému projednání kauzu muže, který přišel o prověrku "přísně tajné".

Nejvyšší správní soud se zabýval případem muže, který přišel o prověrku "přísně tajné" kvůli kontaktům s bývalým bezpečnostním ředitelem NBÚ Martinem Hejlem. Hejl se totiž stýkal se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem. Muž se odebrání prověrky bránil, ale u pražského městského soudu neuspěl.

"V daném případě byl závěr městského soudu o tom, že dokazování ohledně věcného obsahu utajovaných informací nepřipadá v úvahu, poněkud uspěchaný," řekl soudce NSS Karel Šimka.

Městský soud se totiž spolehl na názor zpravodajských služeb o nespolehlivosti stěžovatele. "I když není vyloučeno, že tento názor je důvodný, nelze jej považovat za zprávu o výsledcích šetření," stojí ve verdiktu NSS.

Už na počátku je podle NSS třeba pečlivě rozhodovat, zda by seznámení účastníků řízení s utajovanými informacemi poškodilo zpravodajské služby či práci policie. I pokud by tomu tak skutečně bylo, musí mít možnost seznámit se s těmito informacemi soudci. 

Jen tak lze v dostatečné míře zajistit vyloučení libovůle u zpravodajských služeb i NBÚ," uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Městský soud v Praze se tak bude muset kauzou opět zabývat. Sám má určit, zda kontakty stěžovatele a Martina Hejla byly takového rázu, že bylo třeba odebrat bezpečnostní prověrku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video