Elizabeth Pezoldová

Elizabeth Pezoldová | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nejvyšší správní soud vrátil dědičce Schwarzenbergů naději na majetek

  • 14
Nejvyšší správní soud dal Alžbětě Pezoldové novou šanci otevřít restituční spory. Dědička hlubocké větve Schwarzenbergů uspěla se třemi kasačními stížnostmi proti verdiktům Městského soudu v Praze. Ty se týkaly nemovitostí na Plzeňsku, Klatovsku a Jindřichohradecku.

Soud zatím nezveřejnil důvody svých rozhodnutí. Právník Pezoldové Viktor Rossmann také zatím nezná argumentaci NSS, přesto s opatrností hovoří o průlomu. "Pro nás je to velká zpráva. Spory se vrátí k Městskému soudu v Praze, který by nyní měl rozhodnout jinak," řekl ČTK Rossmann. Doufá, že se jednotlivé nároky dostanou zpět k pozemkovým úřadům a Pezoldová bude moci například uplatnit nová tvrzení.

Podobných kasačních stížností leží u Nejvyššího správního soudu více, týkají se různého majetku v západních a jižních Čechách. Pezoldová v minulosti žádné nemovitosti v restitucích nevybojovala. Pozemkové úřady všechna restituční řízení zastavily. Výjimkou je hrobka v Domaníně, v tomto případě však nešlo technicky vzato o restituci.

Podrobnosti z odůvodnění tří pondělních rozhodnutí zatím nezná ani tiskový mluvčí NSS František Emmert. Zpracování úplného znění rozhodnutí většinou soudu trvá několik týdnů až měsíců, poté je teprve doručí účastníkům řízení a zpřístupní na internetu.

Pezoldová podala u českých soudů řadu žalob a desítky dovolání k Nejvyššímu soudu a stížností k Ústavnímu soudu. Dlouho nezaznamenala žádný úspěch.

Předloni jí poprvé vyhověl Ústavní soud a otevřel jí cestu k získání rodinné hrobky Schwarzenbergů v Domaníně u Třeboně. Hrobka je však po právní stránce specifická stavba, a proto nelze nález uplatňovat na všechny nárokované nemovitosti.

Pezoldová v minulosti žádala od českého státu mnoho nemovitostí, například zámky v Hluboké nad Vltavou a Českém Krumlově, paláce v centru Prahy a mnoho staveb a pozemků v jižních Čechách. O většinu svého obrovského majetku přišli hlubočtí Schwarzenbergové na základě zákona z roku 1947.

Rodina Pezoldových tvrdí, že zákon je od počátku protiústavní a pokouší se dosáhnout jeho zrušení.

Pezoldová, která žije převážně v Rakousku, se nemovitostí domáhá jako dědička posledního šlechtického držitele hlubockého majetku Adolfa Schwarzenberga. Druhá větev Schwarzenbergů, jež bývá označována jako orlická, získala majetek v Česku už dříve zpět. Nejznámějším představitelem orlického majorátu je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

,

Video