Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem

Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem | foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Nejvyšší soud zrušil i druhý trest vězení pro Krejčíře, musí se projednat znovu

  • 8
Nejvyšší soud vrátil k Vrchnímu soudu v Olomouci případ podvodu, za který uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř dostal trest 6,5 roku vězení. Kauza se musí znovu projednat. Krejčíř podle žaloby způsobil škodu téměř 75 milionů Kč. Už loni mu Nejvyšší soud zrušil sedmiletý trest za únos podnikatele.

Krejčířova obhajoba tak uspěla s dovoláním v obou kauzách, v nichž padl pravomocný verdikt. Neznamená to ale, že uprchlý podnikatel definitivně vyvázne bez trestu. Nejvyšší soud mohl nařídit nové projednání jen kvůli formální vadě nebo dílčím výhradám k rozhodnutí. Mluvčí NS Petr Knötig důvody neupřesnil, protože je soud zveřejní v příštích dnech či týdnech.

Krejčíř je v Česku nadále podezřelý z rozsáhlé trestné činnosti. Vrácený případ se týká firmy Frymis, od které Krejčíř podle obžaloby v roce 1996 jako jednatel českotěšínské společnosti Corado Credit vylákal 55 tisíc kusů akcií Teplárny Otrokovice. Získal je pod záminkou, že je dočasně potřebuje pro účetní operace své společnosti. Akcie však podnikatel v rozporu s dohodou nevrátil.

Olomoucký vrchní soud v rámci souhrnného trestu odsoudil Krejčíře na 6,5 roku vězení také za dva daňové delikty. Týkaly se machinací při dovozu luxusních mercedesů z Německa. Obhajoba v dovolání tvrdila, že se u soudů nepodařilo prokázat Krejčířovo zločinné jednání.

Druhou kauzu Nejvyšší soud loni vrátil k Městskému soudu v Praze. Krejčíř podle žaloby nařídil a zorganizoval únos podnikatele, aby jej přinutil podepsat nevyplněné listiny. Nejvyšší soud vyhověl dovolání, podle kterého byly v rozsudku nesrovnalosti.

Krejčíř policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce. Od dubna 2007 pobývá v Jižní Africe, kam přicestoval na falešný pas.

,

Video