U Vrchního soudu v Olomouci stanul bývalý poslanec Petr Wolf.

U Vrchního soudu v Olomouci stanul bývalý poslanec Petr Wolf. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nejvyšší soud zamítl dovolání uprchlého exposlance Petra Wolfa

  • 6
Nejvyšší soud v Brně neuznal důvody, kterými se bývalý poslanec Petr Wolf brání šestiletému trestu. Podle něj soudy nižších instancí rozhodli správně, když ho uznaly vinným z dotačního podvodu. Wolf však ve vězení není, zmizel a policie na něj vydala mezinárodní zatykač.

"Dovolání soud odmítl s tím, že předcházející soudy správně hodnotily předložené důkazy," řekl iDNES.cz mluvčí Nejvyššího soud Petr Knötig.

Případ Wolf: Jak šel čas

2005: Ministerstvo životního prostředí poskytlo Wolfově firmě UT 2002 jedenáct milionů korun na dva výzkumné projekty.
listopad 2009: Protikorupční policie Wolfa obvinila ze zneužití státní dotace.
27. ledna 2012: Krajský soud v Ostravě Wolfovi vyhlásil rozsudek pět let vězení a pokutu milion korun.
16. října 2012: Po odvolání Wolfa i žalobce rozhoduje Vrchní soud v Olomouci o zvýšení trestu na šest let vězení a pět milionů korun. "Pan Wolf byl v době trestné činnosti poslancem. A ti by měli být morálním vzorem," vysvětlil soudce Petr Angyalossy.
prosinec 2012: Wolf má nastoupit do vězení, jenže dvě soudní obsílky s výzvou k nástupu nepřebírá, jednou to vysvětlí nepřítomností v bydlišti.
7. ledna: Wolf žádá o odložení nástupu do vězení, což soudce zamítl.
25. ledna: Po předchozí soudní výzvě k dodání Wolfa do výkonu trestu policie vyhlašuje celostátní pátrání.
12. února: Poliicie vydala mezinárodní zatykač.

Více informací zatím soud nemůže zveřejnit. Na zamítnutí dovolání upozornila Česká televize. Té mluvčí soudu řekl, že si nepamatuje případ, kdy by soud takto rozhodoval o dovolání nepřítomného, zmizelého člověka.

Petra Wolfa nejprve v lednu 2012 odsoudil ostravský soud na pět let vězení a k milionové pokutě. Obžaloba vinila Wolfa z předkládání nepravdivých údajů ministerstvu životního prostředí, od kterého získal v roce 2005 jedenáctimilionovou dotaci.

Wolf a jeho žena dostávali peníze na dva projekty. První nesl jméno "Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem" a z dotace na něj bylo například proplaceno 574 tisíc za tři analýzy, které odborníci označili za kompiláty z internetu.

Druhý projekt se jmenoval "Výzkum zpracování a možného následného industriálního využití primárního a sekundárního odpadu v segmentu pryže, pneumatik a jiného pryžového odpadu". Wolf z něj třeba zaplatil 392 tisíc fiktivní firmě Gexana.

Odvolací Vrchní soud v Olomouci Wolfovi v říjnu 2012 trest zpřísnil. Nově mu vyměřil šest let odnětí svobody a finanční sankci zvýšil na pět milionů korun.

Bývalý poslanec požádal o odklad nástupu trestu. Přestože neuspěl, do vězení nenastoupil. Policie po něm proto od počátku roku pátrá.

Člen ČSSD, který podpořil Topolánka

Wolf byl před rokem 1989 členem KSČ, což vysvětlil snahou studovat vysokou školu. Do ČSSD vstoupil v roce 2002. V Poslanecké sněmovně byl členem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, zahraničního výboru a volebního výboru.

V prosinci 2007 se nezúčastnil kvůli údajné nemoci hlasování o rozpočtu a nedůvěře vládě, čímž pomohl zachovat pravicový kabinet Mirka Topolánka. Své odsouzení opakovaně označil za mstu právě za tento svůj postup.

Po velkých sporech s tehdejším předsedou sociální demokracie Jiřím Paroubkem opustil v červnu 2008 poslanecký klub ČSSD a posléze i stranu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue