Prezident USA Barack Obama a Sonia Sotomayorová

Prezident USA Barack Obama a Sonia Sotomayorová | foto: Reuters

Nejvyšší soud USA dostane historicky prvního hispánského soudce

  • 33
Americký Nejvyšší soud by mohl mít historicky prvního soudce hispánského původu. Prezident Barack Obama nominoval do devítičlenného tribunálu 54letou Soniu Sotomayorovou. Ta by zároveň byla teprve třetí ženou ve funkci. Potvrdit ji ještě musí Senát.

Sonia Sotomayorová má v tribunálu vystřídat 69letého Davida Soutera, který mezi soudci patřil k liberálnímu křídlu.

Zkušený soudce ohlásil svůj odchod do důchodu tento měsíc. Podle zdrojů z Bílého domu přinese Sotomayorová do instituce více zkušeností než jakýkoli jiný soudce za posledních sedmdesát let.

Obama: Rozhodl jsem se pro inspirující ženu

"Rozhodl jsem se nominovat inspirující ženu, která bude sloužit spravedlnosti," řekl Obama ke jmenování soudkyně. V emotivní řeči Sotomayorová Obamovi za nominaci poděkovala. "Jsem obyčejný člověk obdarovaný neobyčejnými možnostmi a zkušenostmi - dnes je to jedna z těch zkušeností," dodala nominovaná soudkyně.

Obama ke své volbě podle zdrojů z Bílého domu řekl, že chce mezi soudce jmenovat člověka, který má intelekt i dostatečnou dávku empatie, aby rozuměl každodenním problémům obyčejných Američanů. Hispánka, která se narodila v drsném newyorském Bronxu a vystudovala Princeton a Yale, by to prý měla bezpochyby splnit.

Prezidentovu nominaci musí ještě potvrdit Senát, ovšem to by měla být formalita. Demokraté totiž mají v horní komoře Kongresu pohodlnou většinu.

Jmenování vlivných soudců je v USA politikum

Jmenování soudců Nejvyššího soudu USA je vysoce politickou otázkou, protože soud má poslední slovo při rozhodování o ústavnosti zákonů či vládních a prezidentových kroků. Může zrušit jakýkoli státní nebo federální zákon, který odporuje ústavě. Proti jeho rozhodnutí potom není odvolání a může ho změnit jen on sám nebo ústavní dodatek.

Prezident USA kontroluje Nejvyšší soud pouze tak, že do něj jmenuje soudce. Schvaluje je potom Senát. Soudci zastávají svoji funkci doživotně - pokud neodejdou do důchodu nebo sami nerezignují.

V současné době je mezi soudci jediná žena, šestasedmdesátiletá Ruth Ginsburgová, která nedávno oznámila, že podruhé bojuje s rakovinou slinivky. Jediným černošským soudcem je šedesátiletý Clarence Thomas. Nejstarším členem sboru je pak devětaosmdesátiletý John Paul Stevens.

Sonia Sotomayorová

Narodila se v newyorském Bronxu 25. června 1954 portorikánským rodičům. V osmi letech jí lékaři diagnostikovali cukrovku, následujícího roku jí zemřel otec. Sotomayorová pak vyrůstala s matkou - zdravotní sestrou - a mladší sestrou, nyní lékařkou. V roce 1976 se ještě za studií na Princetonské univerzitě vdala. Manželství vydrželo sedm let.

Po Princetonu chodila Sotomayorová na právnickou fakultu univerzity Yale, pak nastoupila do kanceláře newyorského prokurátora Roberta Morgenthaua. V roce 1984 odešla do soukromé praxe. Do soudcovské funkce ji poprvé nominoval prezident George Bush starší v roce 1991. Postupně stoupala v justiční hierarchii.

V roce 1995 jako newyorská federální soudkyně rozhodla ve velmi sledovaném procesu ve prospěch hráčů baseballové ligy v jejich pracovním sporu s majiteli klubů. V loňské kontroverzní kauze, v níž se bělošští hasiči z Connecticutu cítili diskriminováni, se postavila na stranu města New Haven, které zrušilo hasičské testy, protože v nich uspělo příliš málo příslušníků menšin.

Sotomayorová bude jedinou členkou Nejvyššího soudu se zkušeností od soudů první instance. Za její jistý nedostatek se považuje skutečnost, že dosud nikdy nerozhodovala o vyřčení trestu smrti, protože ve státech, kde pracovala, se hrdelní tresty nevynášejí. Na pořadu jednání Nejvyššího soudu je ovšem tato agenda běžná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video