Nejvyšší soud určil, jak trestat za drogy

Nejvyšší soud včera v průlomovém verdiktu - nařídil obecnému soudu, že má při trestání drogové kauzy přihlédnout k osobnosti pachatele a míře jeho závislosti na návykových látkách. To znamená, že velikost trestu by měla být odvozována úměrně podle množství drogy přesahující denní spotřebu obviněného.

Už rok a půl platí novela zákona, říkající, že držení drog v množství větším než malém je trestným činem. Nejvyšší státní zastupitelství a ministerstvo vnitra vypracovaly tabulku, stanovující, jaké je pro jednotlivé druhy drog množství větší než malé. Tabulka však není součástí zákona a do včerejška nebylo jasné, zda se jí soudy budou řídit, nebo ne.
"Řekli jsme, že obecně je možné z té tabulky vycházet, ale vždy je třeba každý případ posuzovat samostatně a zjišťovat množství drogy v souvislosti s drogovou závislostí konzumenta," uvedl předseda senátu Jiří Pácal. Soud by měl zjistit, zda obvyklá denní dávka obžalovaného není vyšší než ta, která je uvedena v tabulce. To bude vždy záviset na znaleckém posudku psychologů a toxikologů.
"Pokud by se ukázalo, že je natolik závislý, že jeho dávka je mnohonásobně vyšší, potom se musí zvyšovat i množství drogy, které je možné charakterizovat jako páchání trestného činu ve větším rozsahu," řekl Pácal. Znamená to, že v takovém případě by tabulka pro soud nemusela být hlavním vodítkem.
Za držení stejného množství stejné drogy tak mohou být dva lidé odsouzeni k různě dlouhým trestům.
Senát Nejvyššího soudu po stížnosti ministra spravedlnosti Otakara Motejla prověřoval verdikt Obvodního soudu pro Prahu 9, kterým byla odsouzena M. J. za přechovávání necelých padesáti gramů pervitinu a šesti gramů jiné drogy. Soud jí uložil deset měsíců vězení a výkon trestu podmíněně odložil na zkušební dobu dva a půl roku.
Ministrovi se trest zdál příliš mírný - podle tabulky měla být potrestána přísněji. Nejvyšší soud sice stížnosti ministra vyhověl a verdikt obvodního soudu zrušil, současně však soudu nařídil vypracovat psychiatrický znalecký posudek určující závislost pachatelky a také posudek z oboru chemie: určit kvalitu drogy.
"Soud by měl nechat zjistit, zda droga byla schopna prodeje na trhu, nebo ji bylo třeba upravovat, bude třeba stanovit i cenu, i to bude vodítko pro určení množství drogy," rozhodl Nejvyšší soud. Obvodní soud po doplnění požadovaných úkonů bude muset rozhodnout znovu - podle pokynů Nejvyššího soudu.
Posouzení množství drogy má klíčový význam pro potrestání M. J.: zadržené množství drogy by - striktně podle tabulky - znamenalo, že se dopouštěla trestného činu ve větším rozsahu a hrozil by jí tedy trest od dvou do deseti let vězení. Ministr ve své stížnosti upozornil, že posuzování množství drogy podle stanovené tabulky vychází ze zkušeností většiny evropských zemí, USA a Kanady.
Včerejší stanovisko Nejvyššího soudu bude zřejmě pro další rozhodování tuzemské justice klíčové. Během několika dalších měsíců by se měl tento názor objevit i ve sbírce rozsudků Nejvyššího soudu. "Nelze vyloučit, že soudy budou judikovat jinak, ale obecně lze říci, že pokud nějaké rozhodnutí vyjde ve sbírce rozhodnutí Nejvyššího soudu, tak se z hlediska odborného soudy nižších stupňů těmito rozhodnutími řídí," uvedl Pácal.
Trend, který včerejším verditktem soudci pro posuzování "drogových" kauz nastolili, přivítal i šéf meziresortní protidrogové komise Josef Radimecký.
Pokud podle něj budou soudy napříště přistupovat ke každému případu individuálně a zároveň jejich rozhodovací praxe nebude tak roztříštěná jako dosud, nebudou se podle něj muset sporné paragrafy novelizovat. "Je to dobrá zpráva do budoucna," řekl Radimecký a ocenil přístup ministra Motejla, který si podobné případy "hlídá" a snaží se ze své pozice soudní praxi sjednotit. "Tím, že stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu podá, jej vlastně donutí, aby podobná precedentní rozhodnutí, neboli vodítka pro ostatní soudce, vydával," konstatoval Radimecký.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue