Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nejvyšší soud potvrdil tresty za fingovanou loupež 37 milionů korun

  • 2
Bývalí pracovníci bezpečnostní agentury Fenix Radim Dejmek a Václav Founě neuspěli u Nejvyššího soudu s dovoláním proti trestům za fingovanou loupež 37 milionů korun. Peníze a zlaté mince ukradli z vozidla agentury v Jindřichově Hradci v roce 2006.

Dejmek si podle pravomocného rozsudku odpyká devět let ve věznici s ostrahou, Founě 7,5 roku ve stejné nápravné skupině. Nejvyšší soud odmítl jejich dovolání v listopadu bez veřejného jednání.

Oba muži v dovolání popřeli vinu a tvrdili, že soudy překroutily důkazy a dospěly k naprosto nesprávným zjištěním. Upozornili také na to, že proti nim neexistuje jediný přímý důkaz. Soud ale v rozsudku žádnou chybu nenašel.

"Závěr o vině obviněných byl učiněn na podkladě řady nepřímých důkazů, které však ve svém důsledku tvoří logický a uzavřený řetězec důkazů, které jednoznačně prokazují vinu obou obviněných," stojí v usnesení.

Podle obžaloby zinscenovali oba muži v březnu 2006 v Jindřichově Hradci loupež bezmála 37,2 milionu korun ze služební fabie. Peníze spolu se stříbrnými pamětními mincemi měli převézt z jindřichohradeckého střediska České spořitelny do dalších poboček banky. Údajně však zastavili na neznámém místě, peníze přeložili do jiného auta a odjeli na sídliště Vajgar, kde se nechali komplicem spoutat. Peníze ani mince se nikdy nenašly. V autě zůstaly jen asi dva miliony korun a jediná mince.

Verze odsouzených je zcela jiná. Podle nich je přepadl neznámý lupič už při výjezdu z areálu spořitelny, odzbrojil je pod hrozbou namířenou zbraní a na okraji města spoutal a okradl.

Třetího muže v celém případu, údajného komplice, zprostil soud obžaloby, neboť měl alibi. Obžaloba vycházela hlavně ze svědeckých výpovědí a telefonních odposlechů. Krajský soud v Českých Budějovicích čin kvalifikoval jako zpronevěru.

,

Video