Piotr Stanislaw Peroń

Piotr Stanislaw Peroń | foto: ČTK

Nejvyšší soud potvrdil Polákovi pět let vězení za krádež starých map

  • 8
Polák Piotr Stanislaw Peroń si odpyká pět let vězení za krádež vzácných historických map z Vědecké knihovny v Olomouci. Nejvyšší soud potvrdil pravomocné rozhodnutí krajského soudu. Peroń loni v březnu z knihovny odnesl mapy ze 16. století.

Okresní a krajský soud zároveň muže na osm let vyhostil z Česka a přikázal mu zaplatit knihovně škodu 1,2 milionu korun. Nejvyšší soud 20. července v neveřejném jednání rozhodl, že dovolání je zjevně neopodstatněné.

Polákova obhajoba v dovolání kritizovala především znalecký posudek, který stanovil hodnotu map, a tím také přispěl k výši trestu. Podle dovolání znalec chyboval, když posuzoval cenu ukradených map na evropském, a zejména německém trhu.

Zákon přitom vyžaduje, aby znalci vycházeli z ceny, za kterou se ukradená věc obvykle prodává v místě činu. Peroń proto žádal, aby Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí soudů obou stupňů a nařídil nové projednání věci.

Nejvyšší soud ale uvedl, že stanovení ceny v evropském kontextu má své opodstatnění, protože o historické mapy má zájem nevelká komunita sběratelů a obchodníků, která operuje bez ohledu na státní hranice.

"Zájemci o uvedené věci pocházejí z různých zemí, mnohdy i velmi vzdálených, a proto i obchod s takovými věcmi má obvykle mezinárodní povahu. To znamená, že pokud je nějaká taková věc na prodej, obvykle vyvolává zájem potencionálních kupců z různých zemí," stojí v rozhodnutí senátu v čele s předsedou Petrem Hrachovcem.

Obchod s unikátními památkami podle NS neprobíhá živelně či nahodile, ale je "jistým způsobem organizován" renomovanými antikvariáty. "Je jasné, že pokud by se tyto mapy staly předmětem obchodu, objevili by se zájemci o jejich koupi z okruhu specializované mezinárodní klientely, což by zároveň ovlivnilo cenu map, neboť přítomnost této klientely by vedla k tomu, že by se uplatnila mezinárodně uznávaná cena," domnívá se Nejvyšší soud.

Polák z knihovny odnesl originál Apianovy mapy světa z roku 1520 a pokusil se ukrást i mapu zobrazující severní pól a části pobřeží z roku 1599. Při tomto pokusu ho zadržela policie. Podle žalobců byl Peroń, který má trvalé bydliště v Kanadě, zřejmě součástí organizované skupiny.

Originál kolorované mapy Petra Apiana z knihy Ioannis Camertis Minoritani ocenil znalec na 1,2 milionu korun. Hodnotu mapy severního pólu a severní Ameriky, kterou si cizinec připevnil gumovým pásem na tělo, vyčíslil znalec na 600.000 korun. Na rozdíl od Apianovy mapy, kterou policie dosud nenalezla, se druhá do knihovny vrátila.

,

Video