Zámek v Cholticích zatím stále vlastní obec.

Zámek v Cholticích zatím stále vlastní obec. | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Nejvyšší soud odmítl vrátit zámek Thun-Hohensteinům

  • 17
Zámek v Cholticích na Pardubicku zůstává ve vlastnictví obce. Nejvyšší soud odmítl dovolání Bertholda Thun-Hohensteina, který se už patnáct let domáhá vydání zámku a rozsáhlých polností. Šlechtic může proti rozhodnutí už pouze podat ústavní stížnost.

O zámek v Cholticích a rozsáhlé pozemky v okolí přišel Bertholdův otec v roce 1945 na základě Benešových dekretů.

Nejvyšší soud nyní platnost konfiskace potvrdil. Podle něj není důvod rozsudek přezkoumávat, protože je v souladu s dosavadní judikaturou. Není možné ucházet se o konfiskovaný majetek podle občanského zákoníku ani prostřednictvím žaloby na určení dědického práva.

"Své právo mohla oprávněná osoba nebo dědicové uplatnit podle restitučních právních předpisů," řekl ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

"Počkám si na písemné vyhotovení, pak s tím seznámím klienta. Bude na něm, aby se rozhodl, jak dále postupovat," řekl šlechticův advokát Miroslav Pytlík. Připustil, že Thun-Hohenstein uvažoval o ústavní stížností či podání k evropskému soudu.

Vydat zámek naposledy v roce 2005 odmítl Krajský soud v Pardubicích, ale proti rozsudku se Berthold Thun-Hohenstein odvolal.

"Z nepřímých důkazů jsme vyvodili, že vyhláška, která se vztahovala na dědictví po otci Bertholda Thun-Hohensteina, nabyla řádně právní moci a majetek přešel v roce 1945 na stát," uvedl tehdy soudce Jaroslav Chmelík. - více zde

Spor o choltický zámek trvá už 15 let a za tuto dobu o něm několikrát rozhodoval Okresní soud v Pardubicích i krajský soud.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video