Rostislav Roztočil dostal od soudu trest za vraždu už v roce 1985

Rostislav Roztočil dostal od soudu trest za vraždu už v roce 1985

Nejvyšší soud odmítl dovolání údajného vraha Roztočila

  • 22
Nejvyšší soud odmítl dovolání Rostislava Roztočila, který si má odpykat třináct let vězení za třicet let starou vraždu egyptského studenta. Roztočil se vyhýbá nástupu do vězení, žije v Německu.

Rostislav Roztočil požadoval v dovolání zrušení všech rozsudků a projednání případu před jiným, nestranným soudem. Mluvčí NS Petr Knötig se k informaci odmítl vyjádřit. Soud podle něj sice o dovolání rozhodl, ale usnesení ještě nedoručil účastníkům řízení.

Roztočil usiluje o zrušení rozsudků už několik let. Na podzim 2005 kvůli tomu utekl se spoluvězněm Romanem Čabradou v bedně z plzeňské káznice, kde si odpykával trest. - čtěte Útěková bedna Čabrady s Roztočilem obohatí muzeum

Zatímco Čabrada putoval později zpět za mříže, Roztočil utekl do Německa, kam emigroval už za komunismu a kde má zázemí. Tamější úřady navíc stojí na jeho straně a o českém rozsudku mají pochybnosti.

Zamítnutí dovolání Nejvyšším soudem Roztočil očekával. "Nedělám si naději," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz koncem června. V té době na něj také česká strana vydala eurozatykač, protože odmítá nástup do vězení.

Po útěku se totiž vrátil dobrovolně do Česka, aby se obnovil proces. Soud mu ale potvrdil třináctileté vězení. - o rozhodnutí čtěte zde

Coby odsouzený jezdil do Česka

Jeho spor s českou justicí se táhne od roku 1985, kdy dostal 24 roků žaláře - podle tehdejšího soudu se o deset let dříve podílel na vraždě egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho.

Od roku 1980 ale už byl v emigraci v Rakousku a později v Německu, které ho odmítlo vydat. V roce 1991 se Roztočilovi podařilo získat český pas a od roku 1993 bez povšimnutí úřadů navštěvoval Českou republiku. V roce 2000 ho policisté zatkli na hranicích s Německem a putoval do vězení.

O svém odsouzení Roztočil od začátku říká, že bylo politicky motivováno. "Je to pomsta české justice za to, že jsem na konci sedmdesátých let emigroval a vynesl tajné vojenské informace. Pracoval jsem u kontrarozvědky coby řidič a měl jsem přístup k lidem z velení západního okruhu," řekl už dříve v rozhovoru pro iDNES.cz. - čtěte exkluzivní interview z letošního června

. Roztočilův případ v datech

konec ledna 1975 - Egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho svědci viděli naposledy při odchodu z koleje.

červen 1975 - Policisté našli v řece Labe u obce Obříství na Mělnicku mrtvolu svázanou drátem a zatíženou závažím. Totožnost mrtvého se však policii nepodařilo zjistit.

březen 1979 - Policie dostala anonymní udání, ve kterém jeho autor naznačuje, že mrtvým je el Kallini, a za jednoho z pachatelů označil Roztočila.

únor 1980 - Rostislav Roztočil emigroval.

1982 - Policisté obvinili uprchlého Roztočila z vraždy. Podle nich společně s dalšími muži cizince umlátil kladivem kvůli penězům. Československo požádalo o vydání Roztočila ke stíhání. Rakousko, kde tehdy uprchlík žil, odmítlo.

srpen 1985 - Nejvyšší soud ČSSR odsoudil Rostislava Roztočila za vraždu na 24 let vězení (později mu byl trest snížen na 19 let).

1991 - Roztočil požádal české úřady o vydání nového pasu. Získal ho a později mu úřady pas vyměnily ještě dvakrát. V roce 1991 na něj přitom Krajský soud v Praze vydal zatykač a Česko požádalo Německo o Roztočilovo vydání. Německé úřady to odmítly s tím, že není jisté, zda by se Roztočil dočkal obnoveného spravedlivého procesu. Do Česka začal jezdit někdy v roce 1993.

září 2000 - Policisté zatkli Roztočila na hranicích s Německem a poslali ho do vězení. Roztočil před tím jezdil do České republiky sedm let, a nikdo si ho nikdy nevšiml.

8. listopadu 2005 - Společně s Romanem Čabradou se Roztočilovi zdařil útěk z věznice na plzeňských Borech. - více zde

12. listopadu 2005 - Německá policie zatkla Roztočila u jeho sestry v městečku Bietigheim-Bissingen nedaleko Stuttgartu. -více zde

1. prosince 2005 - Středočeský krajský soud začal projednávat případné obnovení případu staré vraždy. Roztočil u něj nevypovídal, byl v té době v Německu ve vazbě a čekal, zda ho úřady vrátí zpět do Česka. Němečtí soudci ho však nakonec propustili na svobodu a českou žádost o vydání zamítli. - více zde

8. června 2007 - Středočeský krajský soud odsoudil Rostislava Roztočila ke třinácti letům žaláře. - více zde

Český úřady poté vydaly eurozatykač. Důvodem bylo Roztočilovo odmítání nastoupit do vězení. "Zavřít za vraždu už se nenechám. Nepřipouštím, že by Německo zatčení schválilo," reagoval v rozhovoru pro iDNES.cz. - více zde

18. prosince 2008
Nejvyšší soud odmítl dovolání. Rostislav Roztočil požadoval zrušení všech rozsudků a projednání případu před jiným, nestranným soudem.

,

Video