Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze, hotovost, vklady | foto: Profimedia.cz

Nejvíce zkorumpované jsou politické strany, myslí si Češi i zbytek světa

  • 37
Češi považují za nejvíce zkorumpované politické strany, po nich úředníky, poslance a policii. Podobné je to i ve světě, ukázal průzkum Transparency International. Na dotazy odpovídalo 92 000 obyvatel z 86 zemí. Loni zaplatilo úplatek v ČR 14 % dotazovaných, což nás řadí do druhé nejméně zkorumpované skupiny zemí.

Vyplývá to z ankety nazvané Globální barometr korupce 2010, kterou zveřejnila organizace Transparency International.

Globálně vzato se skoro šest z deseti dotázaných domnívá, že v jejich zemi korupce přibývá. Úplatek zaplatil každý čtvrtý respondent. Největší nespokojenost projevovali lidé v Severní Americe a evropských zemích.

DEN PROTI KORUPCI

Anketa se uskutečnila letos v červnu a červenci. Otázky se týkaly předchozích 12 měsíců a byly zaměřeny na zkušenost při jednání s 11 institucemi v devíti základních oblastech - celní služby, vzdělávací systém, justice, nemovitosti, zdravotnictví, policie, povolení a licence, daňová správa, veřejné služby. Mezi institucemi byli kromě politických stran také státní správa, parlament, policie, podnikatelský sektor, církevní organizace, justice, média, vzdělávací systém, nevládní organizace a armáda.

Výsledek průzkumu je zveřejňován ke Dni boje proti korupci, který OSN vyhlásila na dnešek.

Hodnocení politických stran se zhoršuje celosvětově, ale dosti negativně jsou hodnoceny také církevní a náboženské instituce. Zlepšilo se naopak hodnocení justice, již z celosvětového hlediska považuje za zkorumpovanou 43 procent dotázaných, což je ve srovnání s rokem 2004 o 11 procent méně.

Nejlépe z devíti oblastí vyšla armáda a neziskové organizace, které jsou zkorumpované podle 30 procent dotázaných.

Jednotlivé země byly rozděleny do pěti skupin řazených od těch nejzkorumpovanějších podle toho, kolik jejich občanů zaplatilo v uplynulých 12 měsících úplatek. ČR je v předposlední (druhé nejlepší) z nich podobně jako třeba Rakousko, Polsko, Francie, Čína nebo Bulharsko. V ní zaplatilo úplatek šest až 19,9 procenta respondentů. V ČR to bylo 14 procent, což je ve srovnání s loňským výsledkem barometru o tři procenta víc.

Víc uplácejí lidé s nízkými přijmy

Až polovina dotázaných má zkušenost s úplatkem třeba v Afghánistánu, Palestině, Iráku, Indii nebo Kambodži. K nejméně úplatkářským zemím, tedy k těm, kde dalo úplatek méně než šest procent dotázaných, patří Austrálie, Izrael, USA, Kanada, Německo, Norsko, Dánsko, ale rovněž Chorvatsko, Gruzie nebo Brazílie.

kritičtí zelení

Zelení připomněli, že Česko stále nepodepsalo Úmluvu OSN proti korupci.
"Podle posledního přehledu legislativy EU ratifikovala ČR pouze jedinou ze 14 úmluv a protokolů proti korupci, organizovanému zločinu a podvodům, jejichž přijetí členskými státy EU je povinné," uvedli zelení a vyzvali vládu a parlament, aby to napravily.

Policii považuje celosvětově za zkorumpovanou 58 procent dotázaných, což je ve srovnání s anketou z roku 2006 víc než dvojnásobek.

Podobně jako v minulých letech se i letos prokázalo, že víc uplácejí lidé s nízkými příjmy než ti s vysokými. Týká se to osmi z devíti sledovaných oblastí. Pouze v justici korumpují bohatí víc než chudí.

Půlka dotázaných nevěří tomu, že jsou vládní opatření schopná korupci zastavit. Jako neúčinné hodnotí vládní protikorupční opatření 59 procent Čech a jenom 12 procent je považuje za dostatečné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video